Vzpomínka na všechny věrné zesnulé

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace5. 11. 2022, 10.32

Snad všechny hřbitovy v diecézi se tento týden rozzářily svíčkami. Záběry z modliteb a návštěv hřbitovů přinášíme ve fotogalerii.

image:Image 19/source/orig/18812_16432_0_frdek204.jpg
Foto: Josef Cinciala a Jarmila Fussová, Člověk a Víra

V ostravském kostel sv. Václava se ve středu 2. listopadu sešli zaměstnanci biskupství, aby se s Mons. Martinem Davidem pomodlili u hrobu letos zesnulého biskupa Františka Václava Lobkowicze. Píseň „Matičko Kristova“ tam o den později v kruhu kolem hrobu zazpívali i skauti, kteří se v kostele sešli na každoroční mši za zemřelé skauty. K nim patřil i biskup František, který dlouhá léta působil jako duchovní rádce skautingu v ČR.

Své zesnulé spolubratry si připomněli ve čtvrtek 3. listopadu také ostravští salesiáni. K putování na Ústřední hřbitov pozvali i děti, které chodí do jejich oratoře. „Dřív jsme chodili na mariánskohorský hřbitov modlit se k opuštěným hrobům,“ vysvětluje vedoucí oratoře Alan Srněnský. Loni si ale salesiáni s týmem zaměstnanců řekli, že to nemají tak daleko ani na Slezskou Ostravu.

Dvacítka dětí s vedoucími a salesiány vyrazila od Slezskoostravského hradu a po pauzách u hrobů kněží a řeholnic vystoupala až do nejvrchnější části hřbitova, kde leží osm zesnulých salesiánů. Vedoucí ke každému náhrobku přiřadili fotografie, aby si děti uměly lépe představit, za koho se jdou modlit. Ředitel komunity P. Jiří Caha pak některé ze spolubratrů dětem představil. Loni zemřelého P. Aloise Hurníka SDB měli ti starší ještě v paměti. Mezi sedmi kněžími je pohřbený taky salesián koadjutor Jan Rovný. „On byl tak vtipný, že jsme si řekli, že mu to napíšeme na hrob,“ vzpomínal s úsměvem P. Jiří Caha a přečetl dětem jediný epitaf na osmici náhrobků: „Když možu, tak pomožu. Když nemožu, tak ležím v ložu,“ citoval spolubratra a pobaveným dětem vysvětlil, že „ležet v ložu“ u něj nebyl znak lenosti, ale spíše nemoci.

Po modlitbě mohlo každé dítě zanést zapálenou svíčku k jednomu ze salesiánských hrobů a pak už se celá skupina vydala na cestu zpět do střediska. V salesiánském kostele sv. Josefa je už před oltářem čekaly kamínky, na které děti o slavnosti Všech svatých psaly jména svých mrtvých blízkých. I za ně se pak všichni pomodlili při bohoslužbě.

Život z víry

image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Sestry
Sestry Kamila Hladká