Začíná Velikonoční triduum: Program papeže Františka

Autor: Adriana Masotti Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 4. 2022, 14.32

Po posledních dvou letech, kdy byly velikonoční oslavy kvůli pandemii značně omezeny, bude František v liturgických chvílích pašijí stejně jako ve vatikánské bazilice předsedat křížové cestě v Koloseu. Na pondělní Andělské odpoledne je naplánováno setkání s tisíci dívek a chlapců na pouti do Říma.

image:Image 11/source/orig/10468_7199_0_844.jpeg

Poloprázdná vatikánská bazilika kvůli přítomnosti omezeného počtu věřících: to je scénář, v němž papež František předsedal nejdůležitějším oslavám liturgického roku 2020. Byly to měsíce nucené izolace kvůli Covidu-19, kdy se mnozí mohli zúčastnit různých obřadů jen díky masmédiím. V roce 2021 to dopadlo o něco lépe, ale i tehdy se křížová cesta podruhé za sebou nekonala v Koloseu, ale na prostranství před bazilikou svatého Petra. Letos se křížová cesta vrátí do Kolosea.

Zelený čtvrtek: Mše svatá v bazilice

Od dnešního večera, čtvrtka Svatého týdne, začíná velikonoční triduum, vrchol liturgického roku a života církve, čas přípravy na Velikonoce, který prochází zkušeností Ježíšových pašijí. Obřadům tridua předchází v 9.30 hodin mše svatá za účasti patriarchů, kardinálů, arcibiskupů, biskupů a kněží nacházejících se v Římě. Po homilii koncelebranti obnoví své kněžské sliby a papež požehná olej katechumenů a nemocných a posvětí křižmo, které se používá při udílení svátostí křtu a biřmování, ale také při svěcení kněží a biskupů a při svěcení kostela a oltáře.

Křížová cesta na Velký pátek v Koloseu

Zítra, na Velký pátek, začne v 17 hodin ve vatikánské bazilice velkopáteční obřad umučení Páně, kterému bude předsedat papež. Homilii pronese kazatel papežského domu kardinál Raniero Cantalamessa. Večer se papež vydá do Kolosea na křížovou cestu, která začne ve 21.15 hodin. Kříž ponese jedenáct rodin, mladý manželský pár, starší manželský pár a pár prarodičů. Právě oni připravili meditace, které jsou inspirovány různými životními cestami, často navštívenými bolestí nebo prožívanými ve velkorysosti misie, péčí o nemocné rodiče nebo postižené děti.

Bílá sobota s velikonoční vigilií

Velikonoční vigilii o Svaté noci, "matce všech vigilií", bude 16. dubna, na Bílou sobotu, od 19.30 hodin ve vatikánské bazilice předsedat František. Během letošní vigilie budou také uděleny některé křty a biřmování dospělých.

Rozkvetlé náměstí na oslavu Zmrtvýchvstání Páně

Náměstí svatého Petra bude pokryto květinami, které věnovali nizozemští floristé, a bude dějištěm slavnostní velikonoční mše v neděli 17. dubna, které bude v 10 hodin dopoledne předsedat papež František. Na závěr mše, ve 12 hodin, papež udělí z centrální lodžie baziliky požehnání Urbi et Orbi.

Setkání papeže s mladými lidmi na Velikonoční pondělí

Nakonec 18. dubna, na Andělské pondělí, bude papež ve 12 hodin recitovat modlitbu Regina caeli, ale v 18 hodin se vrátí na Svatopetrské náměstí, kde se setká s dívkami a chlapci, kteří se účastní Pouti dospívajících, kterou v Římě organizuje italská církev. "Po těchto měsících nejistého života to bude první setkání papeže na Svatopetrském náměstí a zdá se mi obzvlášť krásné, že se může uskutečnit s mladými lidmi této věkové skupiny, kteří tolik trpěli. Potřebujeme znamení naděje," řekl při představení akce předseda Italské biskupské konference kardinál Gualtiero Bassetti.

Půst a Velikonoce Papež František

image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.