Zapojte se do dvaceti hodinového čtení Bible v opavské konkatedrále

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace31. 3. 2022, 9.42

Z pátku 8. dubna na sobotu 9. dubna se v opavské konkatedrále Panny Marie uskuteční čtyřiadvacetihodinové čtení z Bible.Za dvacet čtyři hodin se v opavském chrámu vystřídá asi 200 lidí různých věkových kategorií a sociálních vrstev při čtení biblických úryvků Nového zákona.

image:Image 10/source/orig/9885_6586_0_07411.jpg
Foto: Michael Bujnovský, Člověk a Víra

„Zapojit se může každý, protože akce není určena jen pro praktikující věřící, nýbrž pro každého člověka dobré vůle,“ upřesňuje organizátor akce Lukáš Graca, který se inspiroval při studiích v Olomouci. „Čtení Bible jsem za studentských let absolvoval třikrát. Záměrně jsem si vybíral čas v noci. Miluju chvíle, kdy celé město spí, jsem sám a mohu v klidu a tichosti předčítat. Má to zvláštní atmosféru,“ přiznává Lukáš. Dlouho nosil v hlavě myšlenku uskutečnit projekt Bible24 také v Opavě a po znovuotevření konkatedrály si řekl, že by si něco takového zasloužila: „Rád se pohybuji mezi lidmi, rád pro ně něco dělám, nebaví mě sedět doma. Od začátku letošního roku jsem s dalšími lidmi do projektu intenzivně zapojen, a pokud to bude v mých silách, zůstanu v chrámu po celých 24 hodin.“

Lidé se už přihlašují a kromě farníků budou prostorem znít nejen hlasy představitelů politického, akademického a společenského života, ale i sportovců, studentů, zástupců jiných církví, občanských iniciativ a řada dalších. „Zájem o zapojení projevil například také opavský primátor, skauti, lidé z Charity Opava, festivalu Slunovrat i spolku Kostela sv. Janů,“ oceňuje Lukáš, který by byl rád, aby přišli i lidé nevěřící: „Uvidíme, zda se to podaří. V každém případě moc děkuji organizátorům v Olomouci za velikou pomoc a z poloviny ušetřenou práci. Oni už v tom jsou zajetí a ví co a jak. Letos totiž připravují jubilejní 10. ročník Čtení Bible24.“

Zájemci se mohou hlásit na stránce projektu www.farnostopava.cz/bible24/. „A nemusí jen aktivně číst, ale i kdykoliv v průběhu 24 hodin přijít do konkatedrály a čtené texty si poslechnout,“ zve Lukáš Graca.

Historie projektu Bible24

Projekt Bible24 má svůj počátek v Římě, kde se v bazilice Santa Croce in Gerusalemme u příležitosti zahájení Biskupské synody katolické církve o Božím slově v říjnu 2008 předčítalo z Bible nepřetržitě sedm dní a šest nocí. Čtení zahájil papež Benedikt, po něm následovalo 1452 čtenářů z nejrůznějších společenských skupin a vrstev, od obyčejných italských rodin a dětí přes celebrity showbyznysu až po bývalé prezidenty Italské republiky, včetně zástupců jiných náboženství. Každý čtenář četl 6–7 minut, přičemž každých devadesát minut čtení bylo proloženo deseti minutami hudby. V květnu roku 2009 se zrodila česká varianta Bible24 v Uherském Brodě, kde se z  Bible předčítalo čtyřiadvacet hodin. V roce 2010 pomyslnou štafetu převzali ve farnosti u  sv.  Cyrila a Metoděje v Brně–Židenicích a v roce 2011 se uskutečnil třetí ročník v  pražském kostele sv. Ludmily na Vinohradech. Celodenní a celonoční čtení Bible se stalo již tradicí v Olomouci, kde tento projekt funguje od roku 2013.

Život z víry Bible

image:Image Amoris laetitia
Amoris laetitia Jindřich Šrajer
image:Image Proč je i dnes dobré mít papeže