Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Zbožnost je užitečná ke všemu

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace11. 4. 2022, 15.01
TiskTisk

O pandemii, která se celým světem v minulých měsících prohnala, byly napsány již tisíce slov a asi není nic, co by již nebylo řečeno – od konspiračních teorií, odkud se vir vůbec vzal, přes příběhy a svědectví, co do našich životů nemoc přinesla (nebo co, či koho nám vzala), až po to, v čem nás měly dlouhé měsíce plné, nejistot, zmatků a omezení „poučit“. Lidé přicházeli o práci… a někdo našel novou „práci snů“. Někteří možná přišli o zbytky své víry a důvěry k Bohu, jiní se naopak více otevřeli Bohu a vydali se více do jeho náruče. Někdo jistě padl ještě více do svých fyzických či duševních potíží a někomu pád na dno dal sílu se odrazit a posunout vpřed.

image:Image 10/source/orig/9684_Zbožnost-je-užitečná-ke-všemu.jpg

O mnohých osudech z pandemických měsíců se zřejmě nikdy nedozvíme, ale do prožitků některých z nás můžeme nahlédnout a načerpat z nich mnoho útěchy, naděje a úžasu nad tím, jak Bůh působí v životě druhých lidí a skrze ně může promlouvat i k nám. Tak je tomu například v knížce Mons. Jana Graubnera s názvem Zbožnost je užitečná ke všemu.

Kdo zná osobnost Jana Graubnera, možná sáhne po jeho knize už proto, kdo je jejím autorem: v letech 1992 až 2022 arcibiskup olomoucký, od července 2022 arcibiskup pražský, přes deset let předseda České biskupské konference, iniciátor asi největšího charitavního počinu u nás – celorepublikové Tříkrálové sbírky a velký podporovatel a zakladatel dalších charitativních, ale také vzdělávacích děl. „Čelní představitel římskokatolické církve naší země, který se zasloužil o obnovu církevního života v naší zemi, který se angažuje aktivně ve veřejném životě a klade důraz na dialog nad současnými problémy společnosti,“ jak o něm bylo řečeno při udělení řádu Tomáše Garrigua Masaryka II. stupně za „vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva“ v roce 2007. Přední osobnost naší církevní scény, ale také člověk s velkým srdcem, úsměvem na tváři, zájmem o člověka a jeho starosti, otec, který stmeluje, žehná, umí povzbudit, vyslechnout a mít opravdově a lidsky rád.

Kdo má o moravském primasovi jen matné představy, toho možná zaujme název knihy, který v jedné biblické větě říká téměř vše. O knize, i o životě samotném. Ačkoliv kniha může lákat na osobu autora nebo všeobjímající název, to, co je na této knize kouzelné, “užitečné” a co z ní dělá drahocennou perličku, je její přímost. Myšlenky otce Graubnera jdou k jádru věci – a od první kapitoly k jádru jedné z těch nejdůležitějších – a to k otázce Boží vůle. Jak ji hledat, poznávat a plnit.

Řádky této knihy se psaly již daleko dříve, než otec Graubner zasedl k psacímu stolu... a to v jeho osobní těžké situaci, když v nemocnici bojoval s covidem. Jak říká: “Těmito řádky bych rád poděkoval všem za duchovní podporu a taky se rozdělil o myšlenky, které se mi honily hlavou zvláště v nocích, které se zdály moc dlouhé. … Nepíšu vědecké pojednání, ale o tom, co se mi na lůžku honilo hlavou, co jsem si vybavoval z četby a promýšlel. Myslím na zkušenosti církve, které nás mohou povzbudit k potřebným duchovním krokům na cestě k hodnotě, kterou si každý chce udržet nebo získat.”

Znát a umět přijímat Boží vůli je základ všeho. Způsob, jak ji poznávat a plnit je pak cestou zpět k Bohu ale i ke spokojenému, plnému životu. A ke štěstí, které se v dnešním světě tak náročně hledá a prožívá. Slovy arcibiskupa Graubnera: “Současné myšlení nás často vede k přílišnému soustředění na sebe. Bereme se příliš vážně. Čím méně počítáme s Bohem jako absolutní jistotou, tím důležitější bývá náš názor, pohled či dojem. Bojujeme za svá práva, ale slábnou naše vztahy, protože ty předpokládají uznání a ocenění druhého a také sdílení se. Počítat s Bohem, dávat mu přednost před sebou, důvěřovat mu a spoléhat se na něj přináší osvobození od sebe samého. To považuji za nejcennější svobodu. Jestliže přenesu akcent ze svého já na Boží ty, jestliže neberu Boha jen jako služebníka svého štěstí, ale dorostu k tomu, abych se mu daroval, přestávám se o sebe bát. Jestliže se mu odevzdám, jestliže mu patřím, mohu si být jistý, že on se umí postarat o to, co mu patří. Cesta sjednocování se s Bohem jde přes hledání jeho vůle, přes snahu líbit se mu, dělat takové věci a tak, aby se mu to mohlo líbit. O těch, kteří milují, se říká, že si umí přečíst v očích milovaného, co jej potěší. Základem lásky je pohled, který hledá dobro druhého.”

Knížku otce Graubnera lze od prvních stránek číst jako krásnou “příručka duchovního života”. Obsahuje moudře vybrané úryvky z Písma, myšlenky světců i žijících církevních osobností, skrze které jako by k nám mluvil Bůh. Kniha je úžasný pomocník i průvodce pro všechny hledající, kteří přemýšlí o Bohu, o své životní situaci, svých starostech a hledají, kde by v tom všem mohl být Bůh, a jak k němu. Stejně úžasně ovšem může posloužit všem věřícím, kteří touží po povzbuzení ve víře, ujištění o správnosti své cesty navzdory nezdarům a obtížím, i všem, kteří chtějí číst o Bohu a božích věcech tak nějak upřímně, bez omáčky, jednoduše, ale věrně.

Knížka se nevyhýbá žádnému tématu, žádné naší obtíži ani realitě života – jako je nemoc, utrpení, hřích, neodpuštění, svědomí či pokušení. Těchto bolestných témat se však dotýká, aby z nich (nebo skrze ně) ukázal přímou cestu ven, k Bohu a k radostnému, pokojnému životu. Z žádné stránky nemá čtenář pocit, že nad ním moralizuje přísný vychovatel. Naopak můžeme cítit, že nás za ruku drží milující otec, který nás vede do Boží náruče po přímé cestě a starostlivě ukazuje, jakým výmolům a hrbolkům se vyhnout, abychom neklopýtali, ale v pořádku došli do cíle.

Téměř se zdá, že otec Graubner systematicky postihl asi všechna témata světa, aby dostál názvu knihy a ukázal, že zbožnost je užitečná a že je užitečná opravdu ke všemu. Dotýká se tedy i tématu práce, manželství, rodiny a vztahů, důstojnosti lidského života a dokonce ekologie. Píše ovšem napřímo k jádru věci, od tématu k tématu přirozeně, plynule, stručně a přesto do hloubky. Jeho “covidové ohlédnutí” je tak výsledkem velkého umění a daru postihnout všechny radosti a strasti člověka i moudrost církve na malém prostoru sta stránek.

Pokud si vezmete do ruky tužku a budete si chtít podtrhnut myšlenku, co vás chytla za srdce, možná zjistíte, že stále jen podtrháváte. Je otázka, zda-li tuto knihu “zhltnout” na jedno dvě posezení, nebo s ní nakládat tak, jak jsme tomu zvyklí u četby Písma – téma každé kapitoly spolu s myšlenkami, které se nás dotknou, rozjímat zvlášť, meditovat o nich… a zkoušet je s Boží pomocí uvádět do života. Poté kniha vydá mnohonásobný užitek.

Knihu Zbožnost je užitečná ke všemu můžete zakoupit na našem e-shopu.

Focusy

Život z víry Církev a koronavirus Předseda ČBK Svědectví Spiritualita Biskupové

Mohlo by vás zajímat

image:Image Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak
Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak Samuel Prívara, Miroslava Veselková
Cena: 313 Kč
image:Image Panorama Bible - Nový zákon
Panorama Bible - Nový zákon Stephen J. Binz
Cena: 251 Kč
image:Image Poutní místa Česka I
Poutní místa Česka I Michal Bařinka
Cena: 449 Kč
image:Image Otčenáš
Otčenáš Alfons Mucha
Cena: 539 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou