Zemřel biskup František Lobkowicz

Autor: Tomáš Kutil Zdroj:Katolický týdeník
Rubrika: Domácí
Datum publikace22. 2. 2022, 14.44

Minulý čtvrtek zesnul ve věku 74 let biskup František Václav Lobkowicz. V čele ostravsko-opavské diecéze byl od jejího založení v roce 1996. Kondoloval i papež František.

image:Image 9/source/orig/8357_zemrel-biskup-frantisek-lobkowicz.jpg
František Václav Lobkowicz (5. ledna 1948 – 17. února 2022).
Snímek Zdeněk Poruba / Člověk a Víra

Papežova slova tlumočil kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Vatikánu. „Svatý otec by tímto rád vyjádřil svou soustrast a ujistil všechny duchovní a celé společenství věřících diecéze o své blízkosti. Otce biskupa, který velkodušně sloužil církvi, svěřuje Božímu milosrdenství a vyprošuje mu u Pána odměnu věčného života přislíbenou všem věrným služebníkům evangelia,“ uvedl kardinál Parolin.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner poznal biskupa Františka koncem 80. let, když spolu zastupovali olomouckou arcidiecézi ve výboru Desetiletí duchovní obnovy národa, kterou vyhlásil kardinál Tomášek: „Poznal jsem ho jako člověka ochotného, radostného a praktického. Takového jsem ho vídal i jako biskupa při spolupráci na různých úkolech v biskupské konferenci. Nejsilnějším okamžikem našeho vztahu byla chvíle jeho uvedení do úřadu prvního biskupa nové diecéze, která vznikla na mou žádost, když jsem mu předával berlu svých předchůdců a téměř polovinu své diecéze. Největším ulehčením pro mne bylo vidět, že má lidi své diecéze rád. Měl jsem radost z toho, jak diecézi rozvíjel a vytvářel z ní velké společenství. Věřím, že jí bude dále pomáhat svou přímluvou u Pána.“ Upřímnou soustrast vyjádřil celé rodině zemřelého biskupa i kardinál Dominik Duka a připomněl, že v kapli pražských arcibiskupů kardinál Kašpar nejen oddal jeho rodiče, ale na stejném místě byl František Lobkowicz v roce 1972 kardinálem Tomáškem také vysvěcen na kněze. „Jako biskup, nejprve pražský světící, se stal zakladatelem kategoriální pastorace směrem k Armádě České republiky, ke školství a zdravotnictví. Vděčíme mu tedy za mnohé. Nakonec se vrátil na místo svého kněžského působení na Opavsku a Ostravsku a stal se tak prvním biskupem tamních věřících, kteří po samostatné diecézi toužili už od doby baroka. Kéž Dobrý pastýř odmění jeho požehnané úsilí o vybudování ostravskoopavské diecéze,“ popřál kardinál.

O biskupa Lobkowicze pečoval v posledních letech ve spolupráci s organizací Cesta 121 také P. Zdenko Vavro. Pravidelně ho navštěvoval, slavil s ním mše svaté a snažil se mu být nablízku ve chvílích, kdy mu nebylo dobře. „Mohl jsem tak slavit mši svatou se svým diecézním biskupem co druhý den až do 1. února. Děkuji Bohu, že jsme spolu s Mons. Bohuslavem Novákem měli možnost být v blízkosti toho, který v závěru svého života hmatatelným způsobem procházel křížovou cestou. I přes bolesti a obtíže nás otec biskup vítal vždy radostně. Ukazoval mi, co je v životě podstatné,“ popisuje P. Vavro a připojuje, že se biskup Lobkowicz stále zajímal o život ve farnostech. „Když jsem od něj naposledy odcházel, tak se na mě usmál a řekl: ‚A přijď zas, budu se těšit.‘ Poslední, co jsem od něj slyšel, bylo: ‚Pa, dobře dojeď‘,“ připojuje P. Vavro.

Věřící se mohou rozloučit se zesnulým biskupem v pátek 25. února od 14.00 do 18.00 v kostele sv. Václava v Ostravě, kde bude rakev vystavena. Zádušní mše proběhne v sobotu 26. února v 11.00 v katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Ostatky budou poté přeneseny a uloženy v kostele sv. Václava v Ostravě.

Biskupové

image:Image Martin Luther
Martin Luther Roland H. Bainton
image:Image Dva exily politika, učitele a duchovního dr. Františka Uhlíře
Dva exily politika, učitele a duchovního dr. Františka Uhlíře Jiří Kašný, Milada Polišenská, František Uhlíř
image:Image Najít svou cestu
Najít svou cestu Tony Kalmová
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň