Zemřel kardinál Geraldo Majella Agnelo, bylo mu 89 let

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 8. 2023, 10.30

Kardinál, který od roku 2014 pobýval v Londrině v brazilském státě Parana, zemřel v sobotu ráno. Jeho zdravotní stav se před několika dny zhoršil.

image:Image 40/source/orig/39510_26436_0_844.jpeg

V sobotu 26. srpna ráno zemřel v brazilské Londrině ve věku 89 let kardinál Geraldo Majella Agnelo, emeritní arcibiskup ze São Salvadoru da Bahia. Kardinál pobýval ve městě státu Parana od roku 2014. V prosinci loňského roku prodělal mozkovou mrtvici a jeho zdravotní stav se v poslední době zhoršoval. "Ať ho Bůh přivítá v jeho věčném domově a ať mu svítí jeho světlo," píše se v oznámení arcidiecéze Londrina. Národní konference biskupů Brazílie (CNBB) zaslala kondolenční nótu, v níž vzdala kardinálovi hold a vděčnost a vyjádřila své pocity arcibiskupovi São Salvadoru, kardinálu Sergiu da Rochovi, rodině zesnulého, věřícím a celému Božímu lidu.

Studia

Kardinál Majella Agnelo se narodil 19. října 1933 v Juiz de Fora ve státě Minas Gerais, v roce 1951 začal studovat filozofii v semináři, v roce 1954 nastoupil na teologickou fakultu Nossa Senhora da Assunção v São Paulu a o tři roky později ji dokončil. Na kněze byl vysvěcen 29. června 1957 v katedrále v São Paulu a jako kněz zastával řadu funkcí. V říjnu 1967 začal studovat liturgii na Liturgickém institutu Papežského athenaea Sant'Anselmo v Římě a 3. prosince 1969 získal doktorát. Během svého pobytu v Římě, na Papežské koleji Pio Braziliano, se každý týden účastnil vysílání Vatikánského rozhlasu pro Brazílii s názvem "Liturgie a život" a byl pastoračním spolupracovníkem ve farnosti svatého Klementa Papeže v okrese Montesacro.

Angažovanost v Brazílii

V roce 1970 se vrátil do vlasti a vyučoval v São Paulu. Dne 5. května 1978 ho Pavel VI. jmenoval biskupem v Toledu ve státě Paraná a 6. srpna 1978 byl vysvěcen na biskupa. Dne 4. října 1982 jej Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem metropolitou v Londrině. Zabýval se liturgií v CELAM (Latinskoamerická biskupská rada), jejímž byl od května 1999 do května 2003 druhým místopředsedou. V roce 1983 založil ve Florestópolisu Pastorační péči o děti, která se pak rozšířila do všech diecézí Brazílie a některých latinskoamerických zemí. Papež Jan Pavel II. ho 16. září 1991 jmenoval sekretářem Kongregace pro bohoslužbu a v roce 1995 ho Svatý otec jmenoval členem Hlavní komise pro Jubilejní rok 2000. Dne 13. ledna 1999 byl jmenován arcibiskupem v São Salvador da Bahia. Jan Pavel II. ho 21. února 2001 jmenoval kardinálem. Od května 2003 do května 2007 byl předsedou Brazilské biskupské konference a na samém konci svého funkčního období také předsedou V. generální konference latinskoamerického a karibského episkopátu. Napsal několik knih a článků pro různé brazilské a italské časopisy a noviny.

Pohřeb

V dopise podepsaném v březnu 2020, informují webové stránky arcidiecéze Londrina, "kardinál vyjádřil přání být pohřben ve městě Londrina. Arcidiecéze Londrina a její arcibiskup Dom Geremias Steinmetz proto vyhověli přání kardinála, který bude pohřben v kryptě metropolitní katedrály v Londrině, kde jsou pohřbeni první biskup a arcibiskup monsignor Geraldo Fernandes Bijos a třetí arcibiskup monsignor Albano Botoleto Cavalin.

Kardinálské kolegium

Po smrti kardinála Majella Agnela se kardinálské kolegium nyní skládá z 221 kardinálů, z nichž 120 je volitelů a 101 nevolitelů.

Osobnosti

image:Image Florián Baucke SJ (1719–1779)
Florián Baucke SJ (1719–1779) Augustin Bringmann
image:Image Radost, to je kumšt!
Radost, to je kumšt! Chiara Amirante
image:Image Vykročit do neznáma