Zemřel muž se znetvořenou tváří, jehož objetí s papežem Františkem v roce 2013 dojalo svět

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 1. 2024, 14.35

Ital Vinicio Riva, který trpěl vzácnou chorobou a jehož setkání s papežem Františkem po generální audienci ve Vatikánu v roce 2013 viděl celý svět, zemřel 10. ledna v nemocnici v italské Vicenze ve věku 58 let.

image:Image 50/source/orig/49392_2024011213010-d49e0941bb5c5c5e1c2e8ac9b92e08ce51274aaf7a5635a634f867ee7cc87626.jpg
Nathional Catholic Register

Snímek ze setkání Rivy s papežem v roce 2013 představuje jeden z nejemotivnějších a nejpůsobivějších momentů Františkova pontifikátu. Vinicio Riva trpěl neurofibromatózou, genetickou poruchou, jež může mít za následek kožní léze. Scéna byla zachycena po generální audienci 6. listopadu 2013, v roce, kdy byl František zvolen papežem. Svatý otec na Svatopetrském náměstí při pozdravu poutníků objal nemocného Rivu a projevil tak lásku k lidem trpícím zdravotními potížemi.

Nečekané gesto Svatého otce zcela změnilo Rivův život, jak později sám řekl, a pomohlo mu lépe zvládat bolest způsobenou lézemi, které měl po celém těle. V rozhovoru pro italský časopis Panorama Riva tehdy uvedl, že mu papež František nejprve políbil ruku, zatímco druhou rukou ho hladil po hlavě. "Pak se ke mně přiblížil a pevně mě objal a dal mi polibek na tvář. Hlavu jsem měl opřenou o jeho hruď a jeho paže mě objímaly. Snažil jsem se něco říct, ale nemohl jsem, protože emoce byly velmi silné. Trvalo to jen něco málo přes minutu, ale připadalo mi to jako věčnost. František vůbec nepřemýšlel o tom, jestli mě má obejmout, nebo ne. Já nejsem nakažlivý, ale to on nevěděl. Pohladil mě po celé tváři a já jsem při tom cítil upřímnou lásku."

Hlasem téměř šeptajícím kvůli operaci, která mu byla provedena na krku, Riva s dojetím vzpomínal na tehdejší setkání a řekl, že gesto papeže Františka mu pomohlo v boji proti von Recklinghausenově chorobě, známé také jako neurofibromatóza typu 1, která způsobuje velkou bolest a léčba onemocnění je velmi komplikovaná. Lidé s touto chorobou, která je genetická a není nakažlivá, často čelí diskriminaci kvůli svému vzhledu.

Zdroj: CNA

Papež František Církev a společnost

image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František