Žít víru a z víry je normální, říká jáhen Josef Kvapilík

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace4. 8. 2023, 12.10

Nově vysvěcený jáhen z olomoucké arcidiecéze Josef Kvapilik, který působí v centru pro mládež Archa v Rajnochovicích, se s námi podělil o několik zážitků ze Světových dnů mládeže v Lisabonu, kterých se také účastní.

image:Image 39/source/orig/38225_jpt08880-2.JPG
Foto: Člověk a Víra

Co tě tady na SDM nejvíce oslovuje?

Nejvíc mě na SDM oslovuje, jak tady společně s mladými z celého světa žijeme víru. Když člověk vstoupí do náhodného kostela, prakticky vždy narazí na mnoho mladých, kteří se modlí, kteří se zpovídají, kteří sdílejí svou víru ve svědectví atd. To je opravdu síla a velké povzbuzení, připomenutí, že žít víru a z víry je normální, i když třeba ne zcela běžné v místě, kde se člověk pohybuje v každodenním životě.

Jaké je to být jáhnem na setkání mládeže?

Je to velká radost. To je dané možná i tím, že jsem jáhnem teprve krátce, ale mám jednoduše velkou radost z toho, kým jsem, a že i díky tomu mohu sloužit těm, kteří jsou kolem mě.

Jak se podílíte na programu?

Nejsem zapojený v užším organizačním týmu, ale pomáhám s průběhem liturgie a ve čtvrtek jsem vedl ranní modlitbu. Jinak se snažím být obyčejně k dispozici těm kolem sebe a přinášet jim pokoj a radost.

Kolik českých bohoslovců a jáhnů se účastní SDM?

Odhadem asi 7/8 jáhnů a cca. 10 bohoslovců.

Světové dny mládeže Svědectví

image:Image Mše svatá pro začátečníky i mírně pokročilé
Mše svatá pro začátečníky i mírně pokročilé Radek Tichý
image:Image Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět ještě líp