Znovuobjevte radost Ježíšových učedníků, vyzval papež při modlitbě Anděl Páně

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 1. 2024, 13.28

Papež František při pravidelné nedělní modlitbě Anděl Páně 14. ledna povzbudil věřící, aby obnovili svou radost stejně jako Pánovi učedníci a dokázali se o ni podělit s ostatními. Vyzval také opětovně k ukončení válek a k modlitbám za oběti sesuvu půdy v Kolumbii.

image:Image 50/source/orig/49290_cq5dam-web-800-800-236.jpeg
Vatican Media

Ve své katechezi před pravidelnou nedělní modlitbou Anděl Páně hovořil papež František o setkání prvních učedníků s Ježíšem, jak o něm vypráví Janovo evangelium. "Být Pánovým učedníkem znamená hledat Pána, být s ním a sdílet s ostatními svou radost z jeho objevení, stejně jako to udělali první učedníci, když objevili Mesiáše." Dvou učedníků z dnešního evangelia se Ježíš zeptal, co hledají. Tato otázka je podle papeže vybízí, aby se podívali na to, co nosí ve svých srdcích a po čem skutečně touží. Dodal, že Pán nechce povrchní následovníky, ale ty, kteří se dotazují sami sebe a Jeho slova berou jako výzvu.

Při setkání s Mesiášem, Božím pomazaným, se učedníci ptají Pána, kde bydlí, a Pán je zve, aby "přišli a viděli". Víra tedy zahrnuje setkání s Pánem a naše bytí s ním. "Zůstat s Ním, zůstat s Ním: to je pro Pánova učedníka to nejdůležitější," dodal papež. Silný zážitek ze setkání s Ježíšem vede oba učedníky k tomu, aby se o svou radost a dar této zkušenosti podělili s ostatními. Jeden ze dvou učedníků zmíněných v dnešním evangeliu, Ondřej, spěchá, aby to řekl svému bratru Šimonovi, kterého Ježíš nazve Petrem. Jejich setkání s Ježíšem bylo tak silné, že si tento okamžik pamatují po zbytek svého života.

Papež tedy navrhl, abychom si i my připomínali své první setkání s Pánem a obnovili svou vlastní horlivost tím, že ho budeme znovu hledat prostřednictvím modlitby a rozjímání, které nás mohou vést ke sdílení naší radosti s ostatními.

Papež František dále apeloval na ukončení válek. "Na začátku roku jsme si vyměnili přání míru, ale zbraně dál zabíjejí a ničí." Vyzval všechny, aby se modlili za ty, kteří mají moc nad těmito konflikty, aby si uvědomili, že válka není cestou k jejich řešení. Dodal, že válka rozsévá smrt mezi civilisty, ničí města, infrastrukturu a je sama o sobě zločinem proti lidskosti.

Svatý otec vyzval také k modlitbám za oběti sesuvu půdy v Kolumbii, při kterém zahynulo nejméně 34 lidí. Silné deště na severozápadě Kolumbie způsobily v pátek odpoledne sesuv půdy podél dálnice, která spojuje města Quidbo a Medellín. Při incidentu byly zraněny desítky motoristů.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.