T. Holub k aktuálnímu politickému dění kolem círk. restitucí

Datum publikace21. 5. 2016, 8.00

Tzv. církevní restituce se v současné době opět staly předmětem domácí politické debaty. Mluví se o zdanění, nadhodnocení, zestátnění, ... Proč? Přečtěte si k tomu komentář gen. sekretáře ČBK Mons. Tomáše Holuba.

Restituce ve volebním roce

Současná mediální situace okolo církevních restitucí má pro mne silný nádech deja vu.

Před volbami v roce 2013 to bylo velmi podobné.

A tak chci upozornit na články a v nich obsaženou argumentaci, kterou ČBK publikovala v minulosti. Vlastně k tomu již není co dodat.

Snad jen znovu připomenout, že práce tzv. politické expertní komise skončila tichou akceptací dokumentu církve, který námitky o nespravedlnosti a předražení částečného majetkového narovnání (tzv. církevních restitucí) vyvrací. Více si k tomu můžete přečíst v materiálech této expertní komise.

Také znovu doporučuji k pročtení webovou stránku http://www.cirkev.cz/majetkove-narovnani či www.sluzbaverejnosti.cz doložitelnou argumentací vysvětlující především, že:

· restituce jsou pro stát z dlouhodobého hlediska mnohem výhodnější, než zachování stavu před nimi

· finanční náhrady za nevydatelný církevní majetek nejsou nadhodnocené (viz zde či zde)

· komise někt. polit. stran konstatovala, že k nadhodnocení restitucí nedošlo

· církve a náboženské společnosti postupují dle platných zákonů

· restituční zákon 428/2012 Sb. není protiústavní

· církve postupně jdou po cestě k samostatnému hospodaření (viz zde či zde

· žaloby jsou legitimní prostředek ve fungujícím právním státě a nejde o nárok na „něco navíc“ (viz zde, zde či zde)

· zestátňování církevního majetku není opodstatněné

· církev je dobré chápat jako nedílnou součást společnosti (zde, zde, zde či zde)

Obsáhlejší argumentaci pak přináší pan kardinál Dominik Duka v novém článku na svém blogu.

Závěrem zde ještě upozorňuji na projekty církve, které ukazují na cestu vpřed, neb podporují starost o potřebné či o kulturní dědictví a které jsou financovány právě z restitučních peněz. Mj. jde o brněnské Centrum pro rodinu a sociální péči, rozestavěná škola v Moravských Budějovicích, masivní investice do škol v Kroměříži či Prostějově, sociální farma ve Velenicích u Zákup, ZŠ A. Bartošovského v Jablonci nad Nisou, poutní areál Velehrad (spolufinancování), oprava katedrály Božského Spasitele v Ostravě (spolufinancování), charitní soc. ubytovnu v Dobranově na Českolipsku nebo Boromejskou zahradu v Brně. Jde o začátek v momentě, kdy je do navrácených majetků třeba hodně investovat a nakládání s restitučními náhradami musí vytvořit prostředky pro následnou soběstačnost.

Mons. Tomáš Holub

biskup plzeňský, generální sekretář ČBK