28. listopad je světovým dnem štědrosti a dobrých skutků, připomíná ho iniciativa Giving Tuesday

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace28. 11. 2023, 14.20

GivingTuesday letos připadá na úterý 28. listopadu. Slaví se od roku 2012 vždy první úterý po Dni díkuvzdání a vznikl jako protipól vůči nákupním událostem Black Friday a Cyber Monday. V tento den se stamiliony lidí napříč kontinenty spojí, aby inspirovali ke štědrosti a konali dobro, ať už přispěli na dobročinnou věc, nebo jen pomohli sousedům vynést odpadky.

image:Image 47/source/orig/46239_navrh-bez-nazvu-17.png
Canva.com

Do letošního ročníku GivingTuesday je zapojeno mnoho neziskových organizací s širokým polem působnosti. Výzvy se týkají konkrétních forem pomoci, níže je uveden jen stručný přehled z více než 380 výzev.

Charita ČR mezi výzvy připojila již dlouholetý projekt Daruj smysluplný dar pro zlepšení podmínek lidí ve znevýhodněných regionech světa. Podpořit lze ale také tuzemskou činnost Charity ČR pro zdravotně postižené, nevyléčitelně nemocné, lidi bez domova nebo oběti domácího násilí. Do Giving Tuesday jsou zapojeny i lokální charity, např. Charita Most v letošním ročníku vybírá na zařízení do azylového domu pro matky samoživitelky, Diecézní charita Brno provozuje domácí hospic jako jedna z mnoha organizací, které se zabývají paliativní péčí a důstojným umíráním doma.

Ostravsko-opavská diecézní charita připravuje mikulášské balíčky pro děti v nouzi z doněcké a žitomyrské oblasti. Ukrajině se věnuje také Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE, které obstarává teplé pokrmy pro charkovskou a chersonskou oblast.

Pomoc je směřována i dětem a mladistvým. Salesiánská provincie provozuje střediska mládeže a věnuje se zvláště dětem bez rodinného zázemí. Jejich aktivita sahá i za hranice ČR, a to díky projektu Adopce na blízko. Každoročně vysílají dobrovolníky do zahraničí, aby věnovali svůj čas, práci a úsilí ohroženým dětem a mládeži. Za rok 2023 bylo vysláno přes 300 dobrovolníků do více než 26 zemí světa. V rámci Giving Tuesday je možné podpořit také jejich iniciativu na pomoc mladým lidem, které opouští dětský domov a stavějí se na vlastní nohy.

Pomoci dětem s autismem lze skrze Diakonii ČCEE, podporu mentálně postižených umožňuje Slezská diakonie nebo centrum Naděje, které se věnuje rovněž péči o lidi ve stáří, handicapovaným, ohroženým rodinám nebo lidem bez domova. Potřebným na ulici je možné zajistit ošetření v ordinaci praktického lékaře Armády Spásy koupí tzv. ošetřenky. Armáda Spásy také pořádá vánoční kotlíkovou sbírku, jejíž výtěžek půjde na podporu práce s mládeží, rodin nebo potřebných seniorů.

V rámci Giving Tuesday lze také přispět na renovaci varhan v kostele sv. Remigia.

Napříč světem se formy pomoci liší. V Polsku je Giving Tuesday tradičně spojen s dárcovstvím krve. Holandsko se spojilo se světoznámým World Press Photo, a vzniká tak virtuální výstava s cílem získat podporu pro země, kde je omezena svoboda tisku. Dominikánská republika směřuje svátek lokálně a vyzývá k podpoře organizací pomáhajících po nedávných přívalových deštích, africké Malawi naopak apeluje na duševní zdraví a Giving Tuesday je pro něj příležitostí pro boření mýtů a stigmat.

Kampaň se koná po celém světě ve stejný den, slaví se vždy v úterý následující po Dni díkůvzdání a nákupních událostech Black Friday a Cyber Monday. Letos připadá na úterý 28. listopadu, kdy otevírá charitativní sezónu před Vánoci. Partnery letošního ročníku Giving Tuesday jsou společnost Albatros Media a ČEPS.

Zdroj: webové stránky Giving Tuesday

Charita