50 let od kněžského svěcení slaví biskupové Graubner, Baxant a Herbst

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze,Litoměřická diecéze
Datum publikace23. 6. 2023, 17.30

Dnes slaví 50 let od kněžského svěcení arcibiskup pražský a předseda ČBK, Jan Graubner, litoměřický biskup Jan Baxant a Karel Herbst, emeritní pomocný biskup pražský.

image:Image 36/source/orig/35126_dsc7714.jpg
Foto: Člověk a Víra

Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český

Narodil se 29. srpna 1948 v Brně. Teologii studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Olomouci v letech 1968–1973 a kněžské svěcení přijal roku 1973. Poté působil v duchovní správě ve Zlíně a Valašských Kloboukách, naposledy byl od roku 1982 farářem ve Vizovicích a excurrendo administrátorem v Provodově a Horní Lhotě.

Titulárním biskupem tagarijským a pomocným biskupem olomouckým byl jmenován 17. března 1990. Za své biskupské heslo si zvolil slova Quod dixerit vobis facite – „Co vám řekne, učiňte“ z Janova evangelia.Po smrti arcibiskupa Vaňáka byl sborem konzultorů zvolen administrátorem olomoucké arcidiecéze. Arcibiskupem olomouckým byl jmenován 28. září 1992.

První velkou událostí jeho pontifikátu byla 21. května 1995 slavnostní kanonizační bohoslužba na letišti v Olomouci-Neředíně, při níž papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka. Odpoledne se papež zúčastnil setkání s mládeží na Svatém Kopečku u Olomouce, které sám označil za jedno z nejkrásnějších, které s mládeží prožil.

V letech 2000–2010 byl arcibiskup Graubner předsedou České biskupské konference a znovu jím je od roku 2020, zastává rovněž funkce delegáta ČBK pro misie a novou evangelizaci a pro charitu a sociální služby. Dne 13. května 2022 ho papež František jmenoval 37. pražským arcibiskupem a 25. českým primasem, úřadu se ujal 2. července téhož roku.

Mons. Jan Baxant, litoměřický biskup

Narodil se 8. 10. 1948 v Karlových Varech. Pochází ze šesti sourozenců, bratr Pavel je rovněž kněz, sestra Marie vede Bohu zasvěcený život. Po maturitě na Střední průmyslové škole zeměměřičské v Praze byl přijat na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Praze se sídlem v Litoměřicích. Po ukončení studia přijal kněžské svěcení dne 23. 6. 1973 v Praze z rukou Mons. Františka Tomáška.

Svou kněžskou službu začínal jako kaplan v Kolíně v letech 1973 až 1975. Poté působil jako administrátor nejprve v Bystřici u Benešova (v letech 1975 až 1983) a pak ve farnosti sv. Antonína v Praze – Holešovicích (v letech 1983 až 1990).

V roce 1990 byl jmenován vicerektorem a posléze v roce 1993 rektorem Arcibiskupského kněžského semináře v Praze. Od roku 1997 pokračoval v kněžské službě jako farář nejdříve v Kolíně, a pak od roku 2000 až do konce roku 2002 ve farnosti Matky Boží před Týnem v Praze.

Od 1. 1. 2003 působil jako generální vikář českobudějovické diecéze. Biskupem litoměřickým byl jmenován 4. 10. 2008 a svěcení z rukou kardinála Miloslava Vlka přijal dne 22. 11. 2008. Hovoří německy, francouzsky, italsky a rusky.

V ČBK je členem Ekonomicko-právní komise, předsedou Ekonomické rady a předsedou Komise pro sdělovací prostředky a Katolický týdeník.

Mons. Karel Herbst, emeritní pomocný biskup pražský

Mons. Karel Herbst se narodil 6. listopadu 1943 v Praze. V roce 1960 se vyučil elektromechanikem elektrických lokomotiv a osm let tuto práci vykonával. Při zaměstnání vystudoval gymnázium v Praze. V letech 1968–⁠1973 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Kněžské svěcení přijal 23. června 1973.

V letech 1973–⁠1974 působil jako kaplan v Mariánských Lázních, v letech 1974-1975 na Svaté Hoře u Příbrami. 6. ledna 1975 mu byl odňat státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti za to, že při čtení vánočního pastýřského listu vynechal větu o oslavě 30. výročí osvobození naší vlasti sovětskou armádou. Od února 1975 do srpna 1986 pracoval v podniku Úklid jako čistič výkladních skříní.

V polovině sedmdesátých let se seznámil s činností salesiánů a 11. září 1976 složil doživotní sliby v kongregaci Salesiánů svatého Dona Boska. V letech 1974–⁠1986 se věnoval pořádání salesiánských chaloupek, prázdninových akcí pro děti v rámci podzemního fungování salesiánské kongregace. Od září 1986, kdy mu byl navrácen státní souhlas, do roku 1989 působil Karel Herbst ve Starém Sedlišti na Tachovsku, v roce 1990 jako administrátor farnosti ve Všetatech.

Od roku 1990 do roku 1997 byl ředitelem salesiánské komunity v Praze-Kobylisích a administrátorem farnosti. V letech 1997–⁠2000 byl spirituálem Arcibiskupského kněžského semináře v Praze-Dejvicích. Od září 2000 do března 2002 byl administrátorem farnosti Fryšták u Holešova. 6. dubna 2002 byl ustanoven světícím biskupem pražské římskokatolické arcidiecéze a titulárním biskupem siccesiánským. Na svou funkci rezignoval roku 2016 a stal se emeritním pomocným biskupem.

Zdroj: Paměť národa

Osobnosti Předseda ČBK Biskupové

image:Image Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814
Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814 Jan Pavlík