Anděl Páně: Mějme zářivou Kristovu tvář stále před očima

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 2. 2024, 10.38

Během nedělní katecheze před modlitbou Anděl Páně vybídl papež František věřící, aby se otevřeli Ježíšovu světlu a nenechali se od něj ničím odvádět.

image:Image 52/source/orig/51934_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-21.jpeg
Vatican Media

Ve své promluvě na druhou postní neděli papež připomněl čtení z evangelia podle svatého Marka, které pojednává o Proměnění Páně. Poté, co Ježíš oznámil učedníkům své umučení, bere s sebou Petra, Jakuba a Jana, vystupuje na vysokou horu a tam se fyzicky zjevuje v celé své slávě a ukazuje jim světlo.

Od tohoto světla učedníci už nikdy nesměli odvrátit pohled zvláště ve chvílích zkoušky, jako byly ty blízké umučení. Poselství zní: "Nikdy nespouštějme oči z Kristovy zářící tváře," , zdůraznil papež a přirovnal tento úkon k tomu, co v minulosti dělali zemědělci při orbě polí, když soustředili svůj pohled na určitý bod před sebou, aby vytyčili rovné brázdy. "K tomu jsme my křesťané povoláni na cestě životem, mít stále před očima zářivou Kristovu tvář. On je láska a nekonečný život, který nás provází v každém ohledu naší existence,“ řekl.

Na pomoc při uskutečňování tohoto cíle papež vybídl věřící k pravidelné modlitbě, naslouchání Slovu a ke svátostem. Období postu je vhodnou dobou k předsevzetí, kterým je otevřít svůj pohled a stát se "hledači světla", hledači Ježíšova světla v modlitbě a v lidech.

Papež František dále vyzval, aby se věřící k němu připojili a položili si několik otázek. “Směřuje můj pohled ke Kristu, který mě provází? A vytvářím si k tomu prostor pro ticho, modlitbu a adoraci?“ Dále zdůraznil, že bychom měli hledat každý paprsek Ježíšova světla, který se odráží v nás samotných a v každém bratru a sestře, které potkáváme a Pánu za to děkovat.

Na závěr Svatý otec žádal, aby nám Marie, prozářená Božím světlem, pomohla udržet pohled upřený na Ježíše a dívat se na sebe navzájem s důvěrou a láskou.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Půst a Velikonoce Papež František