Arcibiskup Cordileone sloužil mši svatou za kardinála Zena, Jimmyho Laie a Hongkong

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 4. 2023, 14.24

Sanfranciský arcibiskup Salvatore Cordileone včera večer (3.dubna) sloužil mši svatou a modlil se růženec za obyvatele Hongkongu v kostele svaté Anny v San Franciscu. Své modlitby zaměřil zejména za přední obhájce svobody kardinála Josepha Zena a Jimmyho Laie.

image:Image 27/source/orig/26419_22616_0_abc.jpg
arcibiskup Salvatore Cordileone

Mons. Cordileone, jehož arcidiecéze se nachází v metropolitní oblasti, která je z téměř 30 % tvořena čínským obyvatelstvem, vyzývá k modlitbám za obyvatele Číny a Hongkongu. Po obvinění kardinála Zena v listopadu 2022 mu na Twitteru vyjádřil svou podporu: "Kardinále Zene, nevíme, co vás v tomto nespravedlivém světě čeká, ale vězte, že vás máme rádi a modlíme se za vás. Věříme, že Bůh vám dá odměnu."

Bývalý jednadevadesátiletý hongkongský biskup, kardinál Joseph Zen, otevřený zastánce prodemokratického smýšlení, byl v květnu 2022 zadržen hongkongskými úřady, obviněn za neoprávněnou registraci prodemokratického fondu a byla mu nařízena pokuta, proti které se odvolal.

Jimmy Lai Chee-ying je od prosince 2020 vězněn za svou angažovanost na prodemokratických protestech a čelí doživotnímu vězení na základě obvinění z porušování národní bezpečnosti. Lai je podnikatel a mediální magnát, který v roce 1997 konvertoval ke křesťanství. Noviny Apple Daily, které založil, se v průběhu let vyznačovaly jako silně prodemokratické periodikum kritizující čínskou vládu v Pekingu až do doby, než byly nuceny ukončit svou činnost. Dne 13. prosince 2022 hongkongský soud odložil Laiův proces týkající se státní bezpečnosti na září 2023. Původně byl naplánován na tento měsíc.

Pronásledování křesťanů Liturgie a bohoslužby

image:Image František z Assisi v komiksu