Katolický kněz v Nigérii byl 40 dní po únosu propuštěn

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 5. 2022, 9.37

Katolická diecéze Zaria ve státě Kaduna na severu Nigérie oznámila, že kněz, který byl 40 dní držen v zajetí, byl propuštěn. Podle informací ACI Africa, afrického zpravodajského partnera CNA, k propuštění došlo 3. května.

image:Image 12/source/orig/11215_screenshot-2022-05-05-18_56_37_png.jpeg

"Se srdcem plným radosti oznamujeme návrat našeho bratra, P. Felixe Zakariho Fidsona, který byl unesen krátce poté, co ve čtvrtek 24. března 2022 opustil své bydliště při kostele svaté Anny v Zango-Tamanu na cestě do sídla diecéze," uvedl kancléř diecéze P. Patrick Adikwu Odeh ve svém prohlášení:

Po únosu Zakariho, správce farnosti svaté Anny v Zango-Tamanu, následovala bezprostředně výzva k modlitbám za jeho propuštění. V prohlášení z 25. března P. Odeh požádal Boží lid, aby se modlil také za další unesené. "Vyzýváme všechny muže a ženy dobré vůle, aby se v tento den slavnosti Zvěstování Páně modlili za bezpečné propuštění otce Felixe Zakariho Fidsona a dalších osob z rukou jejich únosců," uvedl. "Na přímluvu Panny Marie, Matky našeho Pána a Spasitele Ježíše Krista a naší matky, ať se náš bratr páter Felix Zakari Fidson i další, vrátí živí a zdraví."

V následném prohlášení ze 4. května P. Odeh vyjádřil vděčnost katolíkům, kteří se za Zakariho propuštění vytrvale modlili: "Chceme poděkovat všem, kteří obětovali své modlitby za rychlé propuštění našeho drahého bratra. Modlíme se k Bohu, aby urychlil propuštění těch, kteří jsou stále v rukou svých únosců." Vyzval také k modlitbám za Nigérii, západoafrickou zemi s přibližně 206 miliony obyvatel, z nichž zhruba polovinu tvoří křesťané. "Kéž se Panna Maria, Matka našeho Pána a Spasitele Ježíše Krista a naše matka, i nadále přimlouvá za naši drahou zemi Nigérii."

Nigérie se umístila na sedmém místě v žebříčku pronásledování křesťanů, který sestavuje organizace Open Doors. Země zažívá nejistotu od roku 2009, kdy začalo povstání Boko Haram, jehož cílem je vytvoření islámského státu. Od té doby islamistická skupina organizuje teroristické útoky na různé cíle včetně náboženských a politických skupin i civilistů. Nejistotu dále zhoršuje zapojení převážně muslimských fulanských pastevců, označovaných také jako fulanská milice.

Zpráva Mezinárodní společnosti pro občanské svobody a právní stát (InterSociety) z roku 2022 uvádí, že jen v roce 2021 bylo v Nigérii zabito nebo uneseno 25 katolických kněží a pastorů.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Pronásledování křesťanů

image:Image Spánkový manuál s ilustracemi Jana Heraleckého
Spánkový manuál s ilustracemi Jana Heraleckého Max Kašparů
image:Image Stvořeni k lásce
Stvořeni k lásce Michael Schmitz
image:Image Puzzle - Archa Noemova
Puzzle - Archa Noemova
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre