Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Arcibiskup Graubner se vrací do Olomouce, těší se na odpočinek i setkávání s věřícími

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace27. 4. 2026, 11.18
TiskTisk

Po ukončení své služby, kterou v sobotu 25. dubna 2026 předal nově jmenovanému pražskému arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi, se Mons. Jan Graubner vrací zpět do olomoucké arcidiecéze, kterou vedl přes tři desetiletí. Jako emeritní biskup zde chce být nadále k dispozici věřícím a také zachytit historickou paměť církve, v jejímž čele stál už krátce po pádu totality.

image:Image 86/source/orig/85613_70327_0_250614-graubner-jan.jpg

Odchod do čela pražské arcidiecéze, kam ho poslal papež František svým jmenováním 13. května 2022 a kde se úřadu oficiálně ujal 2. července toho roku, arcibiskup Graubner od počátku vnímal jako dočasné plnění úkolu a vždy počítal s tím, že se do Olomouce vrátí. „Rok před důchodem nemělo stěhování cenu, protože bylo jasné, že je to na přechodnou dobu. Tak jsem jel jen s kufry. Teď se při návratu divím, že jich potřebuji víc,“ říká s úsměvem a dodává: „V Praze jsem byl naplno, ale přeci jen mi v Olomouci zůstal byt, kde žije moje sestra.“

V budově nedávno opravené biskupské kurie v Olomouci již na něj čeká připravená kancelář: ne pro výkon úřadu, ale coby zázemí pro další činnost. Jako emeritní pražský arcibiskup totiž Jan Graubner již nemá žádné povinnosti. „Domluvili jsme se nicméně, že v rámci naší kurie bude mít úplný servis a pracovní zázemí. Zde se bude mimo jiné moci věnovat tomu, za co mu budu vděčný: jako jeden z posledních žijících hlavních aktérů klíčových událostí v církvi hned po roce 1989 hodlá sepsat své vzpomínky na důležité momenty a rozhodnutí, která formovala naši arcidiecézi i celou církev v České republice,“ uvedl současný olomoucký arcibiskup Josef Nuzík.

Vedle toho chce být arcibiskup Graubner svému nástupci k dispozici pro výpomoc při biskupských funkcích a liturgických slavnostech podle aktuální potřeby. První příležitost bude v neděli 10. května v Luhačovicích, kde bude bývalý olomoucký arcibiskup slavit od 10.00 mši svatou s žehnáním lázeňských pramenů. „Na návrat mezi věřící, z nichž mnohé znám osobně, se samozřejmě těším,“ uzavírá.

Focusy

Biskupové

Mohlo by vás zajímat

image:Image NEspoutaný biskup
NEspoutaný biskup Teresa Gutiérrez de Cabiedes
Cena: 359 Kč
image:Image Chvíle s otcem Špidlíkem (CD)
Chvíle s otcem Špidlíkem (CD) Tomáš Špidlík
Cena: 171 Kč
image:Image Velehrad – Řím
Velehrad – Řím
Cena: 441 Kč
image:Image Pražští arcibiskupové moderního věku
Pražští arcibiskupové moderního věku Marek Šmíd
Cena: 269 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou