Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Biskup Hučko slaví 20. výročí od biskupského svěcení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace31. 5. 2023, 8.42
TiskTisk

Před 20 lety, 31. května 2003, přijal v Praze biskupské svěcení Mons. Ladislav Hučko. Na biskupském znaku má osobní biskupské heslo: „Já jsem světlo světa“ (Jn 8,12).

image:Image 32/source/orig/31675_dsc1351.jpg
Foto: Lucie Horníková, ČaV

Ladislav Hučko se narodil 16.února 1948 v Prešově v rodině řeckokatolického kněze. Když v roce 1966 nebyl přijat na Teologickou fakultu v Bratislavě, vystudoval experimentální fyziku na Přírodovědecké fakultě UPJŠ v Košicích, v roce 1972 obhájil rigorózní práci z oblasti fyziky tuhých těles a získal titul RNDr. Pro své náboženské postoje nemohl však zůstat na Přírodovědecké fakultě a musel si hledat jiné zaměstnání. V roce 1987 získal na Vysoké škole báňské v Ostravě titul kandidáta geologických věd (CSc.).

Několik měsíců po pádu totality působil jako redaktor v Katolíckych novinách. V letech 1990-1991 pracoval jako výkonný sekretář Konference biskupů Slovenska. Po roce 1989 se pro něho otevřely možnosti systematického studia teologie. V roce 1992 byl poslán do Říma na teologická studia na Papežské Lateránské univerzitě, která roku 2000 ukončil doktorátem. Tématem jeho práce byly kosmologické ideje ruských náboženských myslitelů 19. a 20. století.

Kněžské svěcení přijal 30. března 1996 z rukou Mons. Slavomira Miklovše, biskupa Křiževacké eparchie v Chorvatsku. Po svém návratu z Říma v roce 2000 začal vyučovat dogmatickou teologii na Teologickém institutu v Košicích a současně vykonávat duchovní službu v Geriatrickém centru sv. Lukáše v Košicích. Rok působil také jako spirituál v Kněžském semináři sv. Karla Boromejského v Košicích.

Svatý otec Jan Pavel II ho 24. dubna 2003 jmenoval apoštolským exarchou pro katolíky byzantského obřadu v České republice a současně titulárním biskupem orejským. Biskupské svěcení přijal 31. května 2003 v Praze. Na biskupském znaku má osobní biskupské heslo: „Já jsem světlo světa“ (Jn 8,12).

V roce 2004 se na Teologické fakultě v Košicích habilitoval na docenta v oblasti dogmatické teologie. V období 2005–2011 byl generálním sekretářem České biskupské konference. V ČBK je členem Komise pro nauku víry a Komise pro katolickou výchovu.

Focusy

Biskupové

Mohlo by vás zajímat

image:Image Zbožnost je užitečná ke všemu
Zbožnost je užitečná ke všemu Jan Graubner
Cena: 99 Kč
image:Image Skateboard Boží
Skateboard Boží Tereza Zukic
Cena: 125 Kč
image:Image Boží trouba
Boží trouba Sváťa Karásek
Cena: 314 Kč
image:Image Miloslav kardinál Vlk
Miloslav kardinál Vlk David Lorenc, Hana Pohořalá, Jan Stříbrný, Vladimíra Vaníčková
Cena: 718 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou