Biskup Hučko slaví 20. výročí od biskupského svěcení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace31. 5. 2023, 8.42

Před 20 lety, 31. května 2003, přijal v Praze biskupské svěcení Mons. Ladislav Hučko. Na biskupském znaku má osobní biskupské heslo: „Já jsem světlo světa“ (Jn 8,12).

image:Image 32/source/orig/31675_dsc1351.jpg
Foto: Lucie Horníková, ČaV

Ladislav Hučko se narodil 16.února 1948 v Prešově v rodině řeckokatolického kněze. Když v roce 1966 nebyl přijat na Teologickou fakultu v Bratislavě, vystudoval experimentální fyziku na Přírodovědecké fakultě UPJŠ v Košicích, v roce 1972 obhájil rigorózní práci z oblasti fyziky tuhých těles a získal titul RNDr. Pro své náboženské postoje nemohl však zůstat na Přírodovědecké fakultě a musel si hledat jiné zaměstnání. V roce 1987 získal na Vysoké škole báňské v Ostravě titul kandidáta geologických věd (CSc.).

Několik měsíců po pádu totality působil jako redaktor v Katolíckych novinách. V letech 1990-1991 pracoval jako výkonný sekretář Konference biskupů Slovenska. Po roce 1989 se pro něho otevřely možnosti systematického studia teologie. V roce 1992 byl poslán do Říma na teologická studia na Papežské Lateránské univerzitě, která roku 2000 ukončil doktorátem. Tématem jeho práce byly kosmologické ideje ruských náboženských myslitelů 19. a 20. století.

Kněžské svěcení přijal 30. března 1996 z rukou Mons. Slavomira Miklovše, biskupa Křiževacké eparchie v Chorvatsku. Po svém návratu z Říma v roce 2000 začal vyučovat dogmatickou teologii na Teologickém institutu v Košicích a současně vykonávat duchovní službu v Geriatrickém centru sv. Lukáše v Košicích. Rok působil také jako spirituál v Kněžském semináři sv. Karla Boromejského v Košicích.

Svatý otec Jan Pavel II ho 24. dubna 2003 jmenoval apoštolským exarchou pro katolíky byzantského obřadu v České republice a současně titulárním biskupem orejským. Biskupské svěcení přijal 31. května 2003 v Praze. Na biskupském znaku má osobní biskupské heslo: „Já jsem světlo světa“ (Jn 8,12).

V roce 2004 se na Teologické fakultě v Košicích habilitoval na docenta v oblasti dogmatické teologie. V období 2005–2011 byl generálním sekretářem České biskupské konference. V ČBK je členem Komise pro nauku víry a Komise pro katolickou výchovu.

Biskupové

image:Image Vybrané spisy I.
Vybrané spisy I. Jan Konzal
image:Image Vyznání na hraně času a věčnosti I.
Vyznání na hraně času a věčnosti I. Karel Skalický
image:Image Boží průlom v římském podsvětí
Boží průlom v římském podsvětí Chiara Amirante
image:Image Pražští arcibiskupové moderního věku