Litoměřický biskup oslavil zlaté kněžské jubileum

Zdroj:Biskupství litoměřickéBiskupství litoměřické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace24. 6. 2023, 20.59

Slavnostní mše svaté k 50. výročí kněžství litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta, která se konala v pátek 23. června 2023 od 17 hodin v katedrále sv. Štěpána, se zúčastnilo více než šest stovek lidí ze všech míst diecéze i celé České republiky. Ke gratulantům k zlatému výročí kněžství otce biskupa Jana patřili jeho blízcí, přátelé, kněží, jáhnové a zástupci řádů působících v litoměřické diecézi, zaměstnanci biskupské kurie a mnoho skupin z farností celé diecéze se svými duchovními. Někteří návštěvníci z řad přátel otce biskupa přijeli i ze vzdálenějších míst republiky, aby mohli tento slavnostní okamžik sdílet s ním.

image:Image 36/source/orig/35377_img-7165.jpg
Foto: Milena Davídková

Mši svatou celebroval biskup Mons. Jan Baxant, koncelebrovali chargé d’affaires Apoštolské nunciatury v ČR Mons. Giuseppe Silvestrini, P. Pavel Baxant O.Cr., Mons. Michael Slavík, Mons. Martin Davídek a kněží a jáhni litoměřické diecéze.

V úvodu mše svaté promluvil Mons. Giuseppe Silvestrini, který pozdravil otce biskupa a všechny přítomné, a přečetl dopis papeže Františka, adresovaný otci biskupovi k jeho významnému jubileu. Biskup Jan také promluvil k přítomným, vzpomněl na svou cestu ke kněžství, a poděkoval své rodině i všem, kteří ho v životě provázeli a provázejí.

Slavnostní bohoslužbu doprovodil teplický orchestr Collegium hortense a sbor se svým sbormistrem Janem Zástěrou.

V závěru mše svaté pak probošt litoměřické kapituly P. JiříHladík O.Cr. pogratuloval otci biskupu Janovi a předal mu kytici 75 růží. Dalším gratulantem byl JUDr. Tomáš Zadražil, zástupce litoměřické farnosti, který také za všechny farníky popřál, a společně se svým doprovodem předali panu biskupovi květiny.

Po bohoslužbě se všichni přítomní odebrali na biskupskou rezidenci, kde je otec biskup osobně každého zvlášť přivítal a pozval na připravené občerstvení. Při uvítání předávali gratulanti rozličné dary, které pro biskupa Jana přivezli.

Biskupové

image:Image Všechno mohu ....
Všechno mohu .... Pavel Dokládal
image:Image Jerzy Popieluszko