Biskup Martin David při oslavě patronky diecéze udělí ocenění 24 lidem z Charit a farností

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace15. 10. 2022, 11.01

Slavnost sv. Hedviky, která letos připadá na neděli 16. října, oslaví ostravsko-opavská diecéze již o den dříve v katedrále Božského Spasitele. Mši svatou zde bude v sobotu 15. října v 17.00 celebrovat biskup Martin David. Součást slavnostní bohoslužby bude ceremoniál oceňování zasloužilých pracovníků Charit a těch, kteří se aktivně zapojují do dění ve farnostech. Jsou mezi nimi dlouholeté kostelnice, varhaníci, dva manželské páry, regionální politici a jeden duchovní. Celkem bude letos oceněno 24 lidí.

image:Image 18/source/orig/17798_15218_0_hedvika.jpg

Sv. Hedvika Slezská se narodila kolem roku 1174 na hradě Andechsu v Bavorsku jako dcera vévody Bertholda IV. Když jí bylo pět let, svěřili rodiče její výchovu sestrám benediktinkám v Kitzingen. Provdala se r. 1186 za slezského vévodu Jindřicha I. a měla s ním čtyři syny a tři dcery.

Vynikala láskou a dobročinností k chudým a nemocným. Vštěpovala základy víry svaté Anežce České (1208–1211) a byla tetou svaté Alžběty Uherské. Po smrti svého manžela (r. 1238) vstoupila do kláštera cisterciaček v Trzebnici (severně od Vratislavi), který sama založila (r. 1202), a její nejmladší dcera Gertruda tam byla abatyší. Všechny ostatní její děti zemřely ještě za jejího života. Zemřela 15. 10. 1243 v Trzebnici. Roke 1267 byla prohlášena za svatou a její tělo bylo uloženo v trzebnickém klášterním kostele.

Její svátek je 16. října.

Svatá Hedviko, patronko naší diecéze, vypros nám sílu darovat se s láskou našim rodinám a vnímat potřeby našich bližních.

Světci dneška Charita

image:Image Zadní dům
Zadní dům Anne Franková
image:Image Evangelium podle Bohumila Hrabala