Biskup Pavel Konzbul se setkal s trvalými jáhny z brněnské diecéze

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace1. 2. 2024, 8.59

Poslední lednovou sobotu proběhlo na Petrově v Brně setkání trvalých jáhnů a jejich manželek s biskupem Pavlem Konzbulem.

image:Image 51/source/orig/50336_32630_0_img_3884.jpg

„Stálé jáhny, jejich manželky a rodiny vnímám jako velkou naději pro diecézní pastoraci. Je to jedna z nejstarších a současně nejnovějších služeb v církvi. Tento dárek v církvi neustále rozbalujeme,“ říká o významu služby trvalých jáhnů brněnský biskup Pavel Konzbul.

Setkání bylo zahájeno společnou mší svatou v katedrále. Brněnský biskup následně zahájil setkání videoposelstvím svatého otce Františka k jáhnům a představil program akce. V úvodním bloku seznámila účastníky s tématikou „sendvičové generace“ paní Lenka Špaková z Centra pro rodinu a sociální péči. Biskup Konzbul zhodnotil současný stav jáhenství v brněnské diecézi a konkrétně uvedl, kde a s jakým úspěchem se jáhni realizují. Následně představil nové výzvy trvalého jáhenství v tamní diecézi, které odpovídají na potřeby současného světa. Účastníci se zapojovali do práce ve skupinkách a biskup jim naslouchal. Výsledky tohoto setkání budou zapracovány do nové koncepce stálého jáhenství v brněnské diecézi.

V brněnské diecézi v současné době aktivně působí 53 trvalých jáhnů. Jsou zapojeni v mnoha aktivitách církve a význam jejich práce s každým rokem stoupá. Svoje uplatnění nacházejí v různých pastoračních a charitativních službách a zapojují se také do výpomoci v církevní liturgii. Setkat se s nimi můžete v nemocnicích, domech pro péči o seniory nebo ve školách při výuce náboženství. Dochází také do vězeňských zařízení. Většina z nich svoji službu koná bezplatně vedle svého civilního zaměstnání. Jde tedy o lidi, kteří opravdu nezištně slouží církvi i svým blízkým.

V jáhenské formaci je nyní 14 kandidátů ve dvou skupinách a momentálně je podáno 14 dalších nových přihlášek.

Redakčně upraveno

Život z víry Biskupové

image:Image Rýn se vlévá do Tibery
Rýn se vlévá do Tibery Ralph M. Wiltgen
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Provokující evangelia