Na pouť do míst, kde ještě před osmdesáti lety umíraly zástupy, dnes vyrazili biskupové a kněží olomoucké arcidiecéze. Ve dnech 22. a 23. dubna 2025 navštíví Bavorsko, aby při společné pouti uctili památku kněží a řeholníků, kteří zemřeli v koncentračním táboře Dachau.
Pobožnost v kapli Smrtelné úzkosti Kristovy (Todesangst-Christi-Kapelle) v areálu tábora začne v úterý 22. dubna ve 13.00 a poté budou zúčastnění od 15.15 slavit mši svatou v klášterním kostele Nejsvětější Krve (Heilig Blut) v sousedství tábora.
V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova byli už od roku 1933 drženi političtí vězni nepohodlní nacistickému režimu. Dachau posloužil jako prototyp a modelový příklad pro ostatní nacistické koncentrační tábory. Celkem jím prošlo přes 200 tisíc vězňů z třiceti zemí, z nichž dvě třetiny tvořili političtí vězni a téměř třetinu Židé. Uvádí se, že v táboře zemřelo celkem 25 613 vězňů a dalších téměř 10 tisíc mělo zemřít v pobočných táborech.
Z duchovních olomoucké arcidiecéze byli v Dachau vězněni mj. Štěpán Trochta, pozdější kardinál a litoměřický biskup, nebo blahoslavený Engelmar Unzeitig, který v táboře zahynul krátce před osvobozením při ošetřování obětí skvrnitého tyfu. Obětí této epidemie se zde stal také Richard Henkes, který před zatčením působil na Hlučínsku – v té době rovněž na území olomoucké arcidiecéze – a držen zde byl i pozdější kardinál a pražský arcibiskup Josef Beran, opat benediktinského kláštera v Praze na Slovanech Arnošt Vykoukal nebo vyšebrodský cisterciák Engelbert Blöchl.