Bohoslužba ve zničené obci připomene oběti kolektivizace

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace28. 3. 2022, 12.35

Jen malá kaplička dnes nedaleko Soběchleb připomíná místo, kde se ještě před 70 lety nacházela osada Símře. Osud záhorských sedláků, které komunistický režim vyhnal z domova a jejich obydlí postupně zdevastoval, upozorní v neděli 3. dubna 2022 pobožnost křížové cesty a mše svatá, kterou bude celebrovat biskup Josef Nuzík.

image:Image 10/source/orig/9744_6385_0_simre.jpg

Símře, osada původně pěti, později čtyř starobylých selských gruntů. V roce 1953 by oslavila 600 let od založení. Nedošlo k tomu. Bylo 7. dubna 1952, když osadu obstoupili milicionáři a příslušníci SNB vyháněli z obydlí ženy s dětmi a z výměnků starce. Začala postupná devastace selských usedlostí a ničení všeho, co by připomínalo život a práci poctivých záhorských sedláků. Život se už do Símře nikdy nevrátil, existuje pouze na mapách a to, že tu kdysi žili lidé, připomíná dnes jen osamělá kaplička.

Letošní 70. výročí bolestných události komunistické zvůle a násilné kolektivizace si věřící nejen ze Soběchleb a okolí připomenou v neděli 3.dubna 2022 od 14.00 u kaple sv. Antonína v Símři. Za účasti biskupa Josefa Nuzíka a dalších hostů zde ve 14.00 začne setkání, jehož součástí bude modlitba křížové cesty při průvodu do farního kostela a v 15.30 pak v kostele mše svatá za živé a zemřelé rodáky ze Símře.

Lidé se pak u kapličky ve zničené osadě sejdou ještě jednou přímo v den výročí. Ve čtvrtek 7. dubna začíná v 18.00 ve farním kostele v Soběchlebích v 18.00 mše svatá, po které pak v 18.45 vyjde světelný průvod do Símře na památku vystěhovaných spoluobčanů a na něj v 19.30 naváže pietní vzpomínka u kaple.

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Společné prosby věřících - zelené
Společné prosby věřících - zelené
image:Image Lekcionář V.