Bůh si nepřeje hádky, ale svornost, nabádal papež při jubilejní mši k výročí koncilu

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 10. 2022, 10.52

Slavnostní bohoslužba ve svatopetrské bazilice, které předsedal papež František, připomněla 60 let od zahájení II. vatikánského koncilu. Papež při ní vyzval církev k jednotě: „Odolejte pokušení polarizace a vraťte se k duchu koncilu, který znovu objevil živý proud tradice, aniž by v tradici ustrnul."

image:Image 18/source/orig/17656_15115_0_844.jpeg

Při včerejší bohoslužbě vstoupilo do baziliky svatého Petra několik stovek kněží, biskupů a kardinálů ve slavnostním průvodu, který připomínal vstup více než 2000 koncilních otců před 60 lety. Poslední všeobecný koncil katolické církve zahájil papež Jan XXIII. 11. října 1962. Během tří let trvání přijali koncilní otcové rozsáhlá reformní usnesení: 16 dokumentů, včetně čtyř tzv. konstitucí, z nichž některé v rozhodujících bodech dále rozvíjely učitelský úřad církve. Od té doby se v katolické církvi opakovaně vedou teologické i politické debaty, které pokračují dodnes.

Na to reagoval papež František ve své homílii, když důrazně vyzval k překonání polarizace. Doslova řekl: "Ďábel chce zasít plevel rozdělení. Nepodléhejme jeho podvodům, nepodléhejme pokušení polarizace." Po koncilu si podle něj křesťané příliš často "vybírali strany v církvi" a tím "trhali srdce své matky". Místo toho, aby chtěli být služebníky všech, chtěli být "stoupenci svého vlastního uskupení“. Církev by podle něj také měla překonat "nostalgii po minulosti, smutek nad ztrátou významu a lpění na moci".

Na slavnostní bohoslužbě byli přítomní také zástupci dalších křesťanských společenství, kterým papež František v homilii výslovně poděkoval. Bohoslužba v bazilice svatého Petra také oficiálně zahájila přípravy na Svatý rok 2025. Po závěrečném požehnání se účastníci se zapálenými svíčkami přesunuli z baziliky na Svatopetrské náměstí, stejně jako před 60 lety. Plánovaný závěr při svíčkách však zkomplikoval dlouhotrvající liják.

Zdroj: Kathpress

Papež František Liturgie a bohoslužby

image:Image Litanie
Litanie