Byla zveřejněna zpráva o sexuálním zneužívání v portugalské církvi

Autor: Antonella Palermo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 2. 2023, 10.40

Byla zveřejněna závěrečná zpráva Nezávislé komise pro studium sexuálního zneužívání nezletilých v katolické církvi v Portugalsku. Z celkového počtu 564 obdržených svědectví potvrdila 512 svědectví týkajících se případů, k nimž došlo v letech 1950-2022. Mimořádné plenární shromáždění portugalských biskupů proběhne 3. března ve Fatimě, aby se tímto dokumentem zabývalo.

image:Image 25/source/orig/24025_21105_0_844.jpeg

Koordinátor komise Pedro Strecht, dětský neuropsychiatr, uvedl, že tato svědectví shromážděná od ledna do října loňského roku ukazují na "mnohem rozsáhlejší" síť obětí, která by měla zahrnovat více než 4800 obětí. "Celkový počet trestných činů nelze vyčíslit," uvedl odborník, protože některé oběti byly zneužity vícekrát. Průměrný věk obětí je v současnosti 52 let a 20,2 % z nich je mladších 40 let. Svědectví pocházejí od portugalských obyvatel a emigrantů, přičemž převažují muži (52 %). Případy byly hlášeny ve všech okresech, zejména v Lisabonu, Portu, Braze, Santarému a Leirii.

Pokračující zneužívání nezletilých osob

Strecht při prezentaci zprávy hovořil o "skutečných černých zónách", zvláště se zřetelem k desetiletím od roku 1960 do roku 1990. Téměř 25 % svědectví se týká případů z let 1991 až do současnosti. Přibližně polovina lidí se poprvé svěřila se svou situací, v některých případech až po deseti letech čekání, právě při kontaktu s Komisí. K nahlášeným případům docházelo především v "seminářích, kolejích a ústavech, ve zpovědnicích, sakristiích a v kněžských domovech", v poslední době také na táborech a při venkovních aktivitách. Celkový počet zneužívajících osob nebyl zveřejněn, ale Komise odhalila, že jejich počet nebyl vysoký a že 96 % z nich byli muži a 77 % byli v době činů kněžími. Převažovalo "trvalé" zneužívání (ve 27 % případů trvalo zneužívání déle než rok), které začalo v průměru ve věku 11 let oběti. Oběti - 25,8 % z nich se považuje za praktikující katolíky - vyprávějí, že se odvrátily od církve jako instituce a od náboženské praxe a očekávají "omluvu". Mezi oběťmi bylo sedm potvrzených případů sebevraždy.

Konec dlouholetého zamlčování

Během tiskové konference byla přečtena některá svědectví obětí, někdy znehodnocovaná vlastními příbuznými obětí nebo jinými nositeli odpovědnosti. Strecht poděkoval všem, kteří se "odvážili prolomit ticho", a uvedl, že Portugalská biskupská konference "vždy podporovala" tuto práci. Osmibodová zpráva je vnímána jako konec "dlouhé noci mlčení" ze strany obětí. "Možná bude těžké, aby od nynějška zůstalo všechno při starém," dodal portugalský lékař. Nezávislá komise, kterou zřídila Portugalská biskupská konference, byla veřejnosti představena před rokem, v lednu 2022, a zaměřila se na shromažďování svědectví a analýzu historických archivů katolických institucí. V tomto orgánu zasedají také psychiatr Daniel Sampaio, bývalý ministr spravedlnosti Álvaro Laborinho Lúcio, socioložka a výzkumnice Ana Nunes de Almeida, sociální pracovnice a rodinná terapeutka Filipa Tavares a filmařka Catarina Vasconcelos.

Požadavek na "rychlou a účinnou" spravedlnost

Údajní dosud žijící pachatelé budou identifikováni a jejich seznam bude do konce února zaslán katolické církvi a justici. Vyzývá se k "rychlé a účinné" spravedlnosti a zdůrazňuje se, že léčba zneužívajících osob vyžaduje "intenzivní psychoterapii", neboť "duchovní doprovod nestačí". Po skončení svého mandátu Komise slovy svého koordinátora konstatuje, že "bolest pravdy bolí, ale jen pravda nás osvobozuje". Jedna z obětí vyzvala katolickou církev k "nadnárodní" reakci na toto zneužívání.

Ochrana nezletilých v církvi

image:Image Jedno tělo