CCEE: Církev v Evropě na synodální cestě

Autor: Monika Klimentová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 10. 2022, 17.55

Dnes, 28. října, skončilo dvoudenní online plenární zasedání CCEE (Rady evropských biskupských konferencí), na kterém předsedové biskupských konferencí zemí celé Evropy diskutovali o současné situaci na Ukrajině a také o přípravě na kontinentální synodální shromáždění, které se uskuteční v Praze od 5. do 12. února 2023. Za Českou biskupskou konferenci se online jednání účastnil předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner a některých bodů týkajících se synody i generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl.

image:Image 19/source/orig/18396_group-2.png

Na kontinentální shromáždění synody v hlavním městě České republiky v únoru 2023 dorazí více než 200 účastníků,  z toho 156 delegátů biskupských konferencí. Každá národní delegace se bude skládat z předsedy biskupské konference a tří dalších členů; 44 hostů bude pozváno přímo předsednictvem CCEE. Tito účastníci budou reprezentovat různé oblasti katolické církve na evropské úrovni. Každá biskupská konference si bude moci vybrat také dalších 10 delegátů, kteří se budou podílet na práci online.

Blízkost církve v Evropě ukrajinským biskupům přítomných na jednání a jejich prostřednictvím i celému ukrajinskému lidu vyjádřil v úvodu svého prologu Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup vilniuský a předseda CCEE: "V této pro celou Evropu tak těžké době patří naše srdce Ukrajině: vyzýváme vůdce národů, aby zastavili válku; říkáme dost všemu tomu utrpení a spirále násilí, ničení a smrti, které je ukrajinský lid vystaven. Společně s papežem Františkem prosíme o mír".

Kardinál Jean-Claude Hollerich, místopředseda CCEE a generální zpravodaj synody, představil souhrn finálních synodálních dokumentů, které poskytlo 112 biskupských konferencí (ze 114), 15 východních katolických církví, 17 římských dikasterií, řeholní řády a kongregace či různá laická hnutí a sdružení. Dokument pro přípravu kontinentální etapy synody uvedl paralelně ve Vatikánu kardinál Mario Grech, generální sekretář synody.

Během plenárního shromáždění byli také zvoleni noví předsedové komisí CCEE:

- Mons. Zbignevs Stankevics, arcibiskup Rigy, byl zvolen na druhé funkční období předsedou Komise pro evangelizaci a kulturu;

- Mons. Leo Cushley, arcibiskup St Andrews a Edinburghu, byl zvolen na druhé funkční období předsedou Komise pro rodinu a život;

- Mons. Claudio Giuliodori, asistent generálního představeného Katolické univerzity Nejsvětějšího srdce v Itálii, byl zvolen předsedou Komise pro mládež;

- Mons. Bohdan Dzyurakh, apoštolský exarcha pro ukrajinské věřící byzantského obřadu žijící v Německu a Skandinávii, byl zvolen předsedou Komise pro sociální pastoraci.

Zvoleni byli také členové finanční komise CCEE:

- Mons. Markus Büchel, biskup ze St Gallen - předseda;

- Mons. Giuseppe Baturi, arcibiskup z Cagliari, generální sekretář Italské biskupské konference - člen;

- Dr. Beate Gilles, generální sekretářka Německé biskupské konference - členka.

Texty promluv kardinála Marca Ouelleta, prefekta Dikasteria pro biskupy  a úvodní slovo arcibiskupa  Gintarase Grušase, předsedy CCEE naleznete na webu CCEE.

Synoda 2021–2024 Život z víry Biskupové

image:Image Usmíření - mír IV.
Usmíření - mír IV. František Mráček
image:Image Sedmistupňová hora