Čeští a moravští biskupové se sejdou začátkem července na Velehradě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace28. 6. 2023, 15.52

I letos se čeští a moravští biskupové zúčastní Dnů lidí dobré vůle na moravském Velehradě. Hlavním celebrantem slavnostní bohoslužby 5. července ke cti sv. Cyrila a Metoděje bude apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Po skončení Cyrilometodějských slavností budou ve velehradském poutním domě Stojanov zasedat biskupové 6. - 7. července na 136. plenárním zasedání ČBK.

image:Image 36/source/orig/35973_nz66561.jpeg
Slavnostní mše 2022
Foto: Roman Polách, ČaV

Dny lidí dobré vůle 2023

Biskupové Čech, Moravy a Slezska dorazí na Velehrad již 4. července. V 15 hodin bude celebrovat mši svatou  pro vozíčkáře litoměřický biskup Jan Baxant. Od 18 hodin se ve velehradské bazilice uskuteční Modlitba za vlast za účasti českých a moravských biskupů, kterou bude přenášet živě TV Noe. Biskupové se také zúčastní benefičního koncertu Večer lidí dobré vůle, který proběhne od 20 hodin v areálu před bazilikou.  Půlnoční mši svatou, která začne ve 23 hodin bude sloužit pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer ve velehradské bazilice.

Hlavní den cyrilometodějských oslav 5. července budou biskupové koncelebrovat poutní mši svatou v 10.30 hodin, hlavním celebrantem bude apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, kázat bude biskup Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké. V 15 hodin se bude konat ve velehradské bazilice řeckokatolická svatá liturgie, hlavním celebrantem a kazatelem bude apoštolský exarcha Ladislav Hučko. V 16.30 bude také bohoslužba v Mikulčicích, letos bude hlavním celebrantem i kazatelem pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

136. plenární zasedání na Velehradě

Na programu plenárního zasedání, které ve dnech 6.-7. července naváže na Dny lidí dobré vůle, budou mimo jiné jednání o ekonomických záležitostech, podněty z jednotlivých komisí a rad ČBK či přípravy na nadcházející Světové dny mládeže. Zasedání se budou účastnit i předsedové konferencí vyšších představených mužských a ženských řeholí, arciopat Prokop Siostrzonek OSB a s. Krista Chládková OP.

6. července pojedou biskupové do Sazovic nedaleko Zlína, kde budou sloužit společnou mši svatou v 18 hodin v kostele sv. Václava. Hlavním celebrantem bude biskup Martin David, administrátor Diecéze ostravsko-opavské, kázat bude pražský pomocný biskup Václav Malý.

Po skončení plenárního zasedání bude ze závěrů jednání vydána tisková zpráva.

Národní poutě Biskupové Plenární zasedání ČBK

image:Image Ježíš tě volá