Chystá se první Minifor pro dívky u oltáře. Ministrantek v ostravsko-opavské diecézi je nejméně sedmdesát

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace27. 10. 2023, 13.39

Minifor je již tradiční značkou víkendovek pro ministranty, které původně připravovali bohoslovci a v poslední době je chystá Diecézní ministrantská rada. Letos přibývá v nabídce akcí novinka – Minifor šitý na míru dívkám u oltáře. 10. až 12. listopadu bude akci hostit stará frýdecká fara.

image:Image 45/source/orig/44090_28339_0_dso2166.jpg
Foto: Jan Bužek, Člověk a Víra

„V diecézi pořádáme třikrát do roka MiniFory, což jsou formační víkendy pro ministranty. Tyto víkendy byly pořádány pouze pro kluky, kteří slouží u oltáře. A jelikož vidíme u oltáře čím dál více holek, tak jsem se rozhodli uskutečnit víkend i pro ně. Je to i odpověď na to, jak říká papež František, aby se ženy cítily nikoliv hosty, ale byly plně zapojeny do různých sfér společenského a církevního života,“ vysvětluje P. Václav Rylko, diecézní kaplan pro ministranty.

Z červnového neformálního sčítání ministrantů v diecézi vyplynulo, že v 96 oslovených farnostech (z celkových 276) slouží zhruba tisíc ministrantů. 69 z nich jsou dívky. „Je to zlomek, ale jsme tady,“ podotýká Anna Jágrová, která od letošního roku patří do Diecézní ministrantské rady. I v této roli chce přispět k tomu, aby měly ministrantky svůj program šitý na míru dívkám. Víkendovku, která je v plánu 10. až 12. listopadu ve Frýdku chystá spolu s dalšími dvěma kolegyněmi od oltáře a P. Rylkem. „Víkend se bude věnovat sv. Františkovi z Assisi, a to i díky výročí 800 let od sestavení prvních jesliček. V programu bude mít své místo liturgika, různé hry a také tvoření,“ podotýká Anna Jágrová z farnosti Morávka.

Pro ni je služba u oltáře srdeční záležitostí, po které toužila už od dětství. Ve farnosti to ale tehdy nebylo možné. Až když přišel nový kněz, situace se změnila. „Bylo mi tehdy 14 let a vůbec poprvé jsem se mohla připojit k ministrantům na Zelený čtvrtek,“ vzpomíná. Spolu s trvalým jáhnem z farnosti se také pustila do vedení ministrantských schůzek. „Vzniklo díky tomu i spolčo a dokonce i jeden manželský pár. Služba u oltáře mě baví a naplňuje,“ podotýká Anna Jágrová, která u oltáře vidí spojitost se svým povoláním zdravotní sestry. „Jako sestry jsme k ruce doktorům a musíme vidět o krok dopředu, abychom hned věděli, jak pomoct a co přinést. A podobně to vidím i v kostele, kde také musím mít přehled o tom, co je zrovna zapotřebí, a jak knězi pomoct.“ Dnes Anna pomáhá s vedením ministrantů i ministrantek nejen v rodné farnosti, ale také ve Frýdku. „Snažíme se, aby liturgie byla krásnou Boží oslavou,“ shrnuje, k čemu se snaží ostatní ministranty i ministrantky vést.

Na víkend pro dívky u oltáře je třeba se dopředu přihlásit. Více informací na plakátku a na webu ministranti.doo.cz

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Bůh ve škole
Bůh ve škole Michal Podzimek