Lupa
Obsah
Portál
Reklama

COMECE a Katholisches Büro vyjadřují obavy z návrhu opatření Evropského parlamentu o nakládání s prenatálním životem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 9. 2023, 17.35
TiskTisk

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Katholisches Büro v Berlíně vydali v úterý 12. září 2023 společné prohlášení, v němž vyjadřují hluboké znepokojení nad návrhem stanoviska Evropského parlamentu k tzv. SoHO opatření.Toto opatření nastavuje a zásadně ovlivňuje budoucí nakládání s prenatálním lidským životem v evropské transplantační a farmaceutické legislativě.

image:Image 41/source/orig/40742_pru00037.jpg

Poslanci Evropského parlamentu jsou vyzýváni, aby hlasovali o návrhu a předložených pozměňovacích návrzích připravených výborem ENVI, které se týkají budoucího nařízení o "normách kvality a bezpečnosti látek lidského původu určených k použití u člověka", známého také jako opatření SoHO.

Sekretariát COMECE ve spolupráci s Katholisches Büro v Berlíně vyjadřuje hluboké znepokojení nad možnými důsledky široké definice "lidské látky" uvedené v návrhu, která by mohla zahrnovat i lidská embrya a plody.

"Nebezpečí spočívá v možnosti, že taková definice může degradovat důstojnost a hodnotu lidského života a vytvořit nepřijatelné rovnítko mezi embryi a plody a pouhými kožními buňkami nebo krevní plazmou," vysvětluje generální sekretář COMECE P. Manuel Barrios Prieto.

Společné prohlášení dále vznáší otázky týkající se článku 58 toho návrhuu. Pokud by byl tento článek schválen, umožnil by předběžné genetické testování embryí a plodů, čímž by potenciálně otevřel cestu k selekci života a vyvolal obavy ohledně slučitelnosti s právem na sebeurčení dárců i příjemců.

V závěru COMECE a Katholisches Büro zdůrazňují potřebu větší jasnosti v návrhu, pokud jde o práva jednotlivých členských států EU regulovat tuto vysoce etickou oblast. V prohlášení se zdůrazňuje, že "každý členský stát musí mít i nadále možnost odmítnout povolení přípravy SoHO [a také] její uznání".

Po schválení Evropským parlamentem bude text sloužit jako pozice instituce při přípravě nadcházejících jednání v rámci trialogu s Evropskou komisí a Radou Evropské unie.

Zdroj: COMECE

Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou