Biskupové a zástupci řeholí: Rodina je základní buňkou společnosti i církve

Ve dnech 24. a 25. ledna 2017 proběhlo v Praze 108. plenární zasedání českých a moravských biskupů i zástupců řeholí. Mezi ústřední témata patřily otázky týkající se Charity či rodiny, biskupové se též modlili za kardinála Miloslava Vlka. Tomuto pracovnímu setkání České biskupské konference (ČBK) předcházela ekumenická bohoslužba ve sboru Církve československé husitské v Praze na Vinohradech.
Publikováno: 25. 1. 2017 19:00

Foto mobilem: František Jemelka/TS ČBK

Při tomto tradičním lednovém setkání bylo mj. odsouhlaseno, na základě žádostí jednotlivých diecézí a diecézních charit, započetí příprav na vyhlášení sv. Anežky České patronkou pracovníků ve zdravotních a sociálních službách ČR. Na pražském arcibiskupství byly včera představeny projekty Rady pro informační technologie ČBK (např. novinky ve vyhledávání bohoslužeb na bohosluzby.cirkev.cz) a bylo odsouhlaseno, že se budou zjišťovat možnosti přípravy off line aplikace vyhledávače bohoslužeb či rozšířena nabídka informací o řešení různých životních situací křesťanů na webu www.cirkev.cz.

Do funkce ředitele Charity ČR plenární zasedání ve funkci potvrdilo dosavadního šéfa Lukáše Curyla, prezidentem Charity ČR se opět stal českobudějovický pomocný biskup Pavel Posád. Olomouckého pomocného biskupa Josefa Hrdličku pak ve funkci předsedy Rady pro kulturu a památky ČBK vystřídal biskup Jan Baxant.

Pozornost byla věnována i započetí příprav na biskupskou synodu, která bude v roce 2018 zaměřena na mládež. Přípravou podkladů za ČR byla pověřena Sekce pro mládež při ČBK.

Důležitým tématem, o kterém se uplynulé dva dny také diskutovalo, je otázka rodiny a jejího křesťanského pojetí. Výstupem je text prohlášení k této problematice (viz příloha zprávy - vyjádření k dubnovému pochodu) a v duchu tohoto prohlášení byl rovněž zaslán dopis předsedovi vlády České republiky. Biskupové též konstatovali, že dále probíhá práce na podkladech pro aplikaci exhortace Amoris laetitia.

Biskupové a řeholní společenství byli v rámci uplynulého jednání pozváni na únorovou konferenci Náboženství a migrace, která proběhne v Bratislavě (více na webu www.cirkev.cz), a dostali další informace týkající se Celostátního setkání mládeže v Olomouci (srpen 2017).

Účastníci 108. plenárního zasedání taktéž pamatovali na kardinála Miloslava Vlka; modlili se za něj na přímluvu kard. Berana při úterní mši v bazilice sv. Jiří (v rámci plenárních zasedání ČBK se zde biskupové sešli vůbec poprvé) a dnes se s ním krátce osobně setkali.

Ekumenická slavnost u příležitosti Týdne modliteb za jednotu se tentokrát uskutečnila v pondělí 23. ledna ve sboru Církve československé husitské v Praze na Vinohradech.

Příští plenární zasedání v dubnu 2017 se bude konat v Krkonoších na Erlebachově boudě.

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020