Česká biskupská konference: Naše církev stojí před výzvou, jak nově hlásat a žít Evangelium

Datum publikace11. 4. 2018, 13.04

Ve dnech 9. a 10. dubna 2018 proběhlo v Nitře 113. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK), 11. dubna se pak uskutečnilo společné zasedání České biskupské konference a Konference biskupů Slovenska. Biskupové v jejím závěru přijali prohlášení mj. připomínající výročí 25 let založení obou biskupských konferencí i České a Slovenské republiky a představili výzvy pro život církve ve dnešní společnosti. Předsedové biskupských konferencí také přijali deklaraci zaměřenou na otázku elektronické komunikace (texty naleznete v příloze).

Foto: Peter Zimen / TK KBS

Účastníci setkání schválili prováděcí pravidla ČBK k reskriptu kongregace pro klérus, která se týkají mešních fundací před únorem 1948. Jedná se o zproštění závazku sloužení mší sv. z mešních fundací, zřízených před nástupem komunismu, neboť kvůli komunistickému zabavení majetku tohoto typu byla přerušena kontinuita a mnozí dárci již dnes bohužel nejsou známi. Biskupové považují za důležité takto napravit situaci u církevních pozemků se závazkem sloužení mší svatých za dárce, které byly zabaveny komunistickým režimem a navráceny v rámci tzv. církevních restitucí.

Ostravsko-opavský biskup Martin David byl zvolen členem smíšené komise České biskupské konference a Konference vyšších řeholních představených. Zároveň byl pověřen koordinací práce této platformy pro užší vzájemnou spolupráci diecézí, řádů a kongregací.

Biskupové i zástupci řeholí se též seznámili s rozhodnutím papeže Františka ve věci kandidatury Prahy na pořádání Světového dne mládeže 2022. ČBK byla informována o tom, že Svatý otec preferuje konání akce mimo Evropu z důvodu konání mnoha mezinárodních akcí v této oblasti a chce dát přednost jinému kontinentu. „Děkujeme všem, kteří tuto iniciativu podpořili a nabídli svoji spolupráci. Věříme, že získané zkušenosti i kontakty budeme moci využít,“ říká k této informaci kardinál Dominik Duka OP.

Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl prezentoval stav příprav implementace GDPR: proběhla tvorba vzorových dokumentů a připravují se setkání v diecézích zaměřená na aplikaci do jejich vnitřních předpisů. Pravidla ochrany osobních údajů dle GDPR budou taktéž dány do souladu s kanonickým právem; biskupové taktéž vidí možnosti pro diskusi nad podobou prováděcích předpisů na národní úrovni.

Účastníci setkání se seznámili se statistikou křtů v ČR za období 2007 – 2017. Ze získaných dat vyplývá zjištění, že situace je v této oblasti stabilní. Mírně klesá počet křtů dětí, který je způsoben poklesem počtu narozených dětí, ale stabilizovaná situace je v oblasti křtů dospělých

Nedílnou součástí celého třídenního setkání byla i výměna zkušeností. Mário Minarovský např. představil proces 10 let elektronizace církevních procesů na Slovensku a projekt ecclesia.sk, který zajišťuje jednotný identitní prostor slovenské katolické církve. Roman Albrecht zase slovenským biskupům představil projekt Člověk a víra, tedy síť fotografů, kteří fotí duchovní akce a tvoří společenství lidí rostoucích ve víře.

Společné zasedání ČBK a KBS, 11. dubna 2018

Motivem společného setkání členů obou biskupských konferencí byla výměna zkušeností a připomínka 25. výročí vzniku České a Slovenské republiky i biskupských konferencí obou zemí (ČBK a KBS) či 100 let od vzniku Československa.

Biskupové se společně věnovali představení situace církví v obou zemích a otázkám pastorace mládeže či rodin. Zástupci ČBK si mimo jiných informací společenských témat vyslechli zkušenosti slovenské strany s reakcí církve na proces ratifikace Istanbulské úmluvy. Téma, které je aktuální i v ČR.

I ve společné části setkání si obě konference vyměnily zkušenosti se zaváděním opatření na ochranu osobních údajů dle nové evropské směrnice (GDPR).

10. dubna večer se v nitranské katedrále sv. Jimrama uskutečnila společná mše svatá, jejímž hlavním celebrantem byl kardinál Dominik Duka OP a kazatelem nitranský diecézní biskup Mons. Viliam Judák.

Autor článku: František Jemelka