Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

ACN International: 61 % světové populace žije v zemích, které nerespektují náboženskou svobodu

Datum publikace28. 11. 2018, 11.00
TiskTisk

Zhruba 61 % světové populace žije v zemích, které nerespektují náboženskou svobodu. Jinými slovy, 6 z 10 lidí na Zemi nemůže svou víru projevovat v naprosté svobodě. Tento údaj je jedním ze zásadních závěrů zprávy nazvané „Náboženská svoboda ve světě“, kterou v Římě oficiálně zveřejnila katolická charitativní organizace Aid to the Church in Need (ACN International).

Foto: Porte aperte

Jak ukazuje studie, ve 22 zemích vycházejí důvody pro útoky na náboženskou svobodu z radikálního islamismu, zatímco u jiných je hlavní příčina odlišná: zejména autoritářský režim daného státu anebo vláda prosazující extrémní nacionalismus. Západ přitom nedokáže proměnit svá slova znepokojení v činy, tvrdí zpráva nazvaná „Náboženská svoboda ve světě“.

Ta se zabývá všemi 196 zeměmi světa a zkoumá, do jaké míry je v nich respektováno základní právo na svobodu vyznání, jak ho definuje čl. 18 Všeobecné deklarace lidských práv. Přihlíží přitom ke všem hlavním náboženstvím světa.

Vážná porušení náboženské svobody byla shledána v celkem 38 zemích. V 17 z nich se jedná zejména o vážnou diskriminaci na základě náboženské víry, zatímco ve zbývajících 21 zemích jde o otevřené pronásledování náboženských menšin, které někdy končí i smrtí.

Jak zpráva ukazuje, v některých zemích, u nichž byly z hlediska svobody vyznání shledány nejvážnější nedostatky, se za poslední dva roky situace ještě zhoršila. Respekt k náboženské svobodě obecně klesá také v celosvětovém měřítku.

Zpráva, kterou organizace vydává každé dva roky, dále zmiňuje, že situaci zhoršuje také náboženská negramotnost, a to i ta přítomná ve sdělovacích prostředcích, a neochota Západu k politickým krokům. V důsledku toho se četné náboženské menšiny ocitají za „oponou lhostejnosti“.

Zpráva kritizuje vládní představitele, když prohlašuje: „Většina západních vlád není schopna poskytnout naléhavě vyžadovanou pomoc příslušníkům náboženských menšin včetně těch, které byly vysídleny a nyní se chtějí vrátit do svých domovů.

Zpráva prohlašuje, že většina vlád neposkytuje vysídleným menšinám ani pomoc nezbytnou k jejich návratu do severního Iráku i jiných míst, odkud byli vyhnáni bojovníci Islámského státu (Daeš) a dalších militantních skupin.

V reakci na tento vývoj dr. Thomas Heine-Geldern, výkonný ředitel ACN International, připomíná: „Papež František i jeho nedávní předchůdci zdůrazňovali, že náboženská svoboda je základní lidské právo, zakořeněné v důstojnosti člověka.“ ACN International jako papežská nadace proto „považuje za svou povinnost náležitými informacemi upozorňovat celý svět na to, že svoboda vyznání a lidská důstojnost jsou spolu ze své podstaty propojeny'.

Na základě informací obsažených ve zprávě se odhaduje, že v zemích, kde hrozí pronásledování pro víru, žije asi 327 milionů křesťanů a dalších 178 milionů křesťanů pak obývá místa, kde existuje náboženská diskriminace. V důsledku toho celosvětově každý pátý křesťan žije v zemi, kde může být kvůli své víře pronásledován nebo diskriminován.

Viditelné zlepšení v oblasti náboženské svobody je bohužel stále ještě daleko,“ uzavírá Thomas Heine-Geldern a dodává: „Ani tato v pořadí čtrnáctá zpráva o náboženské svobodě tak nebude posledním textem z těch, které ACN International připravuje při plnění svého poslání informovat.

Celý text zprávy najdete na http://religious-freedom-report.org/

Mapa světa s přehledem míry pronásledování v jednotlivých zemích.

(Zdroj: ACN International)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou