Kopie křišťálového relikviáře pro papeže k vidění v Litomyšli

Relikviář, Jezulátko a betlém, to vše ve skleněném provedení, představí autor Jiří Pačinka v letošním litomyšlském adventním čase.
Publikováno: 26. 11. 2021 18:15

Skleněný betlém Jiřího Pačinky bude součástí letošní litomyšlské adventní výstavy betlémů v kostele Nalezení svatého Kříže. Jiří Pačinek se nechal při vzniku betlému inspirovat námětem kněze Rudolfa Repky, se kterým založil v Kunraticích u Cvikova Křišťálový chrám – unikátní umělecký projekt, propojující duchovní prostor s uměleckým sklem. Betlém pak vzniknul během čtyř loňských adventních sobot, při kterých v nedaleké sklářské huti postupně vznikaly jednotlivé postavy Marie, Josefa, malého Ježíška, tří králů nebo pastevce.

Skleněný betlém bude v Litomyšli k vidění od 27.12. v piaristickém kostele Nalezení svatého Kříže. Ještě před tím však 19. 12. večer proběhne na stejném místě předání křišťálového Jezulátka, kterým Jiří Pačinek obdaruje město Litomyšl. Jezulátko tak bude v tomto největším zdejším chrámu trvale umístěno jako otisk tvorby Jiřího Pačinka v Litomyšli. Zcela jedinečným okamžikem tohoto slavnostního večera se však stane vystavení autorské kopie Křišťálového relikviáře svaté Zdislavy, který Jiří Pačinek v originální verzi vytvořil coby oficiální dar pro papeže Františka, a který mu byl předán českými a moravskými biskupy v rámci nedávné návštěvy ad Limina Apostolorum. Relikviář bude k vidění 3. adventní neděli při bohoslužbě v chrámu Nalezení svatého Kříže.

Zdroj: www.bihk.cz

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022