Den otevřených dveří s ježky v environmentálním centru HUBERT již v sobotu 28. října. Co dalšího biskupské ekocentrum chystá?

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace25. 10. 2023, 10.40

Prozkoumejte při sobotním výletu na Hukvaldy také naše ekocentrum HUBERT. 28. října tam pro vás bude připraven pestrý program, který ozdobí přednáška o ježcích. Na listopad tým HUBERTa chystá kreativní dílny i přednášku P. Daniela Víchy.

image:Image 44/source/orig/43955_28257_0_jezci.jpg
Foto: Markéta Cicha

Environmentální centrum HUBERT pořádá v sobotu 28. října Den otevřených dveří s možností prohlídky zrekonstruované budovy i s přírodovědným programem. Pro návštěvníky budou připravený badatelský i tvůrčí program od 10 do 12 hodin. „Den otevřených dveří se uskuteční už podruhé a stejně jako loni, právě v podzimním období, kdy se blíží svátek svatého Huberta. V činnostech ekocentra na tohoto patrona navazujeme, a tak se děti i dospělí u nás stávají lovci s dalekohledy a mikroskopy, ale pouze za účelem poznání a ochrany přírody,“ přibližuje manažerka Michaela Kvašňovský Holubová.

Návštěvníci během sobotního dopoledne mohou vyzkoušet přírodovědné pokusy v laboratoři a čeká je i ukázka oblíbených pomůcek. Rodiče s dětmi si navíc mohou zapůjčit badatelskou tašku a vydat se na průzkum do přilehlé zahrady. „O tyto pomůcky mají děti při táborech i lekcích pro školy největší zájem. Pro děti i dospělé bude navíc připravená tvůrčí dílna v duchu Zero Waste, ve které znovu použijeme materiály běžně považované za odpad,“ říká k sobotnímu programu Kvašňovský Holubová.

Na dopolední program bude ve 13 hodin navazovat přednáška o ježcích. „Během povídání o ježcích s ježky se návštěvníci dozvědí mnoho informací o tom, jak tito živočichové žijí, a budou mít možnost prozkoumat pod mikroskopem i tematicky zaměřené preparáty,“ zve k návštěvě ekoložka Markéta Cicha. Chybět nebudou ani živí ježci na ukázku a odlitky ježčích stop. Na podporu ježků v Záchranné stanici Bartošovice mohou návštěvníci donést kuřecí konzervu, drobné granule nebo na místě přispět na jejich záchranu.

Posláním Hukvaldského biskupského environmentálního resortu je poskytovat inovativní a atraktivní vzdělávání o přírodních vědách. HUBERT chce vychovávat k zodpovědnosti za přírodu, která je naším společným domovem, a ukazovat přírodu jako stálý zdroj našeho úžasu a úcty. Velká část nabízených vzdělávacích programů je koncipována jako venkovní bádání, současně se však děti a studenti dostanou také k drobné manuální práci, kreativnímu tvoření i zkoumání v laboratoři.

A co dalšího chystá ekocentrum v měsíci listopadu? Workshop na téma výzdoba kostelů (4. listopadu) je již beznadějně obsazen. I o dalších víkendech se ale v HUBERTu chystají zajímavé akce pro veřejnost. V pátek 10. listopadu v ekocentru zazní myšlenky papeže Františka věnované péči o stvoření. P. Daniel Vícha si totiž připraví přednášku na téma Laudato si´ : tváří v tvář klimatickým změnám.

V neděli 12. listopadu to bude vyřezávání ze dřeva – tentokrát si účastníci budou moct vyrobit tzv. kuksu (pohárek). Sváteční podvečer v pátek 17. listopadu se v ekocentru budou vyrábět adventní a vánoční dekorace. 1. prosince si zase může každý vyzkoušet, jak se vyrábí betlém z vlny. O týden později (8. prosince) přijde řada na Charitativní workshop s vyráběním vánočního andílka technikou macrame. Výtěžek akce bude věnován na Dětskou sekci Mobilního hospice Ondrášek.

Více informací na webu: www.ekohubert.cz

Život z víry

image:Image Kostelníkem v našich časech
Kostelníkem v našich časech Michal Altrichter
image:Image Události ze života víry
Události ze života víry Michal Altrichter
image:Image Katechismus katolické církve
Katechismus katolické církve
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre