Deset let od svatořečení Jana Pavla II. a Jana XXIII.

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 4. 2024, 14.32

180 tisíc lidí zaplnilo 27. dubna 2014 Svatopetrské náměstí, kde při slavnostní bohoslužbě kanonizoval papež František své dva předchůdce: Jana Pavla II. a Jana XXIII.

image:Image 56/source/orig/55284_canonization-of-ioannes-xxiii-and-ioannes-paulus-ii-10.jpg
Wikipedia

Obřadu svatořečení Jana Pavla II. a Jana XXIII. na Svatopetrském náměstí předsedal před deseti lety papež František. „Prohlašujeme blahoslavené Jana XXIII. a Jana Pavla II. za svaté a přijímáme je mezi svaté. Stanovujeme, že je má takto uctívat celá církev. Ve jménu Otce, Syna a Ducha Svatého," pronesl Svatý otec. Nové svaté označil za statečné muže, které nepřemohly ani tragédie, jež zažili ve 20. století. Podle Františka se nebáli „poklonit utrpení a ranám lidstva“ a byli nositeli živé naděje.

Svatopetrské náměstí, které tradičně pojme kolem 180 tisíc lidí, zaplnily 27. dubna po jeho ranním otevření davy, které neodradil ani déšť. Před samotnou mší spojenou s kanonizací začal obřad modlitbami a zpěvy. Svatořečení začalo krátce po desáté hodině, když prefekt vatikánské kongregace pro blahořečení a svatořečení Angelo Amato podle tradice třikrát papeže požádal o svatořečení dvou papežů. Obřadu kanonizace byl přítomen i emeritní papež Benedikt XVI., který rezignoval ze své funkce v roce 2013.

Do celého Říma na dorazil nejméně milion poutníků z celého světa, nejvíce jich přicestovalo z domoviny Karola Wojtyla - Polska. Mezi hosty slavnostního aktu byly desítky prezidentů, premiérů a dalších představitelů z mnoha zemí světa, včetně České Republiky. Církev v ČR reprezentovali mimo jiné kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk. Obřadu se zúčastnilo celkem na 150 kardinálů a 700 biskupů. Asi 600 kněží na Svatopetrském náměstí podávalo během mše svaté přijímání.

Bohoslužba k výročí

Slavnostní bohoslužba k výročí kanonizace proběhne 27. dubna v 17 hodin v bazilice svatého Petra a předsedat jí bude kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského kolegia.

Zdroj: ČTK, Vatican News

Maria a svatí