V roce 2026 slaví Ostravsko-opavská diecéze významné jubileum – 30 let od svého vzniku. Toto výročí doprovázejí Ježíšova slova z Matoušova evangelia: „Kde jsou dva nebo tři ve jménu mém, tam jsem já uprostřed nich.“ (Mt 18,20).
Diecézané již prožili Dny smíření a ještě je čeká Den vděčnosti, který proběhne v sobotu 30. května v ostravské katedrále, a Den modlitby za náš domov, jenž se uskuteční v pondělí 31. srpna na Pradědu a Lysé hoře. K jubileu kromě duchovních programů vznikla také publikace a výstava.
Publikace Společně na cestě, kterou budou moci čtenáři poprvé získat ve vybraných chrámech otevřených o Noci kostelů, přináší návrat ke kořenům diecéze sahajícím do dávné minulosti a zároveň nabízí pohled na uplynulých třicet let její existence.
Biskup Martin David v úvodním slovu publikace píše: „Milí přátelé, dostáváte do rukou publikaci, která se ohlíží za třiceti lety života a služby církve v ostravsko-opavské diecézi. V následujících řádcích nemusíme vidět jen sled událostí, jmen a dat. Můžeme v nich číst příběh Boží věrnosti a lidské odpovědi – příběh společenství, které se postupně učilo žít, sloužit a nést odpovědnost za víru v krajině, jež nám byla svěřena.“
Kniha přibližuje první snahy o založení diecéze, významné osobnosti pocházející z jejího území, které se staly biskupy či působily na misiích, a představuje život řeholních řádů v minulosti i současnosti. Ukazuje také, jak se příběh církve na území dnešní diecéze otiskl do dějin i do krajiny.
Čtenář se mimo jiné dozví, jaké stopy zde zanechaly přírodní katastrofy, jaká je role řeholních společenství či jak byla církev od počátku úzce spjata s charitní službou. Součástí publikace jsou poutavé rozhovory a kronikářské záznamy mapující významné události v tříletých intervalech.
Nechybějí ani tematické boxy, které stručně představují další důležité skutečnosti, události a instituce, jež jsou trvalou součástí života diecéze. Součástí je rovněž přehled vysvěcených i zesnulých kněží. Celou knihu doprovází bohatá obrazová část, která zdůrazňuje rozmanitost a krásu tohoto území. Publikace tak čtenáři nabízí jedinečný vhled do života ostravsko-opavské diecéze, jejích kořenů, vývoje i současnosti.
Dalším počinem, který představí život diecézanů je venkovní výstava Můj život v církvi. Představuje rozmanitost lidí aktivně zapojených do života svých komunit, farností, církve. Na velkoplošných panelech stojí v centru pozornosti člověk – jeho fotografie a krátký medailonek o životě s Bohem. Pod QR kódem pak budou moci návštěvníci najít další texty, například rozhovory či články.
Výstava představí například manžele – pekaře, kteří našli cestu k lidem skrze vůni čerstvě upečeného chleba, rodinu se šesti dětmi, pro kterou je společná večeře u jednoho stolu jedinečným darem, nebo mladého člověka, jenž v duchu Dona Bosca připravuje pro mládež adrenalinové aktivity.
Najdete na výstavě ale také svědectví mladých manželů, rodičů šesti dětí, které maminka Jana uvádí slovy: „Péče o velkou rodinu je dobrodružná, nikdy nekončící akce,“ a končí jej: „Vidět večer naši osmičlennou rodinu společně u jednoho stolu vnímám jako jedinečný dar.“
Venkovní výstava, jejímž partnery jsou také Ostravské muzeum a Galerie Venku, bude k vidění od 11. do 29. května u vchodu do FORUM Nová Karolína a od 29. 5. do 14. 6. před katedrálou Božského Spasitele.