Diktatura v Nikaragui znemožňuje dvěma kněžím návrat ze Světových dnů mládeže

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 8. 2023, 8.13

Diktátorský režim Daniela Ortegy zakázal dvěma kněžím vrátit se z Lisabonu do Nikaragui, kde se zúčastnili Světových dnů mládeže, uvedl právník, který se zabývá porušováním lidských práv v této zemi.

image:Image 39/source/orig/38845_20230806104202-vh2-7013.JPG
Vojtěch Hlávka, Člověk a Víra

Právnička a badatelka Martha Patricia Molina uvedla, že P. Tomás Sergio Zamora Calderón a P. William Mora se vracejí do Nikaragui po účasti na Světových dnech mládeže, které proběhly 1.-6. srpna v Lisabonu, a kterých se zúčastnil papež František a více než milion mladých lidí z celého světa, včetně delegace z Nikaragui.

"Knězi Tomási Sergio Zamora Calderón, faráři z diecéze León, diktatura zakázala vstup do Nikaragui," uvedla Molina 11. srpna na sociální síti, dříve známé jako Twitter. Dále také zmínila, že farnost je touto zprávou zděšena, protože to byl dynamický kněz a měl velmi blízko ke svým krajanům.

Pokud jde o Moru, badatelka uvedla, že diktatura mu zakázala vstup na území státu poté, co se rovněž zúčastnil Světových dnů mládeže v Lisabonu. Mora je farářem v diecézi Siuna a má na starosti pastoraci mládeže. Kněz vedl aktivní pastorační život ve své farnosti, která si nyní klade otázku, co s nimi bude bez jejich faráře, napsala Molina na webových stránkách.

Deník La Prensa uvedl, že v posledních měsících diktatura Ortegy a jeho manželky Rosario Murillo odepřela vstup do Nikaragui více než šesti kněžím a laikům, většinou nikaragujských občanů.

Zdroj: Catholic News Agency

Pronásledování křesťanů Světové dny mládeže