Obraz Panny Marie Pomocné, který věřící na Zlatohorsku uctívají již tři sta let, se vrátil z restaurátorské dílny. Ve zlatohorském farním kostele jej slavnostně přivítají v neděli 16. srpna – při poutní slavnosti.
Obraz spjatý s poutním místem Maria Hilf zatím zůstává na bočním oltáři zlatohorského farního kostela. Do hlavního oltáře jej restaurátoři vsadí až za několik let po dokončení restaurátorských prací na celém oltáři. „Práce máme rozvržené na čtyři roky. Celkové náklady dosáhnou 4,7 mil. Kč,“ uvádí Václav Kotásek, vedoucí stavebního odboru na Biskupství ostravsko-opavském. Obnovu oltáře a vzácného obrazu by měly z největší části pokrýt dotační příspěvky z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury. Na opravách se ale podílí také město Zlaté Hory a Biskupství ostravsko-opavské.
Restaurování obrazu předcházel důkladný průzkum – mj. pomocí rentgenu ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Kovové prvky pomáhalo analyzovat Technické muzeum v Brně. Odborníci se zaměřili také na metodu dendrochronologie, která odhalila, že „obraz je vymalován na jedlovém dřevě pokáceném v letech 1713 a 1714,“ uvádí restaurátor Martin Čihalík. Průzkum tak potvrdil, že informace z farní kroniky o objednávce obrazu v r. 1718 pro poutní místo Maria Hilf odpovídají. V roce 1729 pak místní obraz přenesli do farního kostela.
„Zjistili jsme, že pod obrazem hořívalo velké množství svíček, což dokládaly zbytky vosku pod kovovými prvky na obraze,“ přidává Čihalík další postřeh. Velkou změnou obraz prošel po roce 1870, kdy jej řemeslníci ořezali, aby se vešel do nového rámu. „O tom vypovídá neúplný nápis, který jsme po sundání rámu nalezli,“ zmiňuje brněnský restaurátor. Práce jeho dílny Pastiglia spočívala v zachycení originální malby, odstranění přemaleb, vyčištění nánosů i příprava takzvaného plovoucího roštu na zadní desce obrazu. „Dovede reagovat na změny teplot v kostele,“ vysvětluje Čihalík.
S obrazem se po několika měsících loučil s těžkým srdcem. „Dlouho jsme na dílně neměli tak krásné dílo,“ hodnotí a oceňuje práci malíře Simona Schwarze, kterému se podařilo vytvořit velmi kvalitní kopii obrazu Panny Marie Pasovské.
Zlatohorský obraz je jednou z významných kopií díla Lucase Cranacha staršího, tzv. Pasovské Madony z roku 1537 (dnes v Innsbrucku v katedrále svatého Jakuba). V poutním kostele v Mariahilf v Pasově je umístěna kopie z roku 1612 od Josefa Abenta, která se stala vzorem pro interpretace díla po celé Evropě.
„Slavnostní přivítání Panny Marie se uskuteční v neděli 16. srpna při poutní mši svaté ke slavnosti Nanebevzetí Panny Marie v 9.00 hodin ve farním kostele,“ uvádí místní farář P. Bartłomiej Blaszka. Potěšilo jej, že hned po přivezení obrazu z restaurátorské dílny k obrazu neplánovaně přišli první poutníci. Byli to Štěpán a Emma, kteří putují z Brna do polské Čenstochové. „Děkujeme Bohu i Panně Marii, že stále zve lidi k sobě a že svou mateřskou přímluvou provází všechny, kdo přicházejí před její milostný obraz ve Zlatých Horách. Štěpánovi a Emě děkujeme také za to, že ponesou úmysly naší farnosti i našeho města Zlaté Hory až k Panně Marii Čenstochovské. Je to krásné poutní spojení – od Panny Marie Zlatohorské k Panně Marii Čenstochovské,“ dodává P. Blaszka.