Duchovní cvičení českých a moravských biskupů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace19. 2. 2024, 11.30

Čeští a moravští biskupové se tento týden účastní společných duchovních cvičení, které se letos konají v Poutním domě Stojanov na Velehradě. Exercitátorem je P. Jaroslav Brož.

image:Image 52/source/orig/51717_photo-2024-02-20-14-45-00.jpg
Foto: Jiří Uher

Týdenní duchovní cvičení absolvují v těchto dnech biskupové českých a moravských diecézí na moravském poutním místě - Velehradě. Exercicie byly zahájeny v pondělí 19. února. a potrvají do soboty 24. února 2023. Průvodce duchovních cvičení (exercitátor), kterým je P. Jaroslav Brož, jako téma letošních exercicií zvolil verš z Písma "Dobří správcové rozmanité Boží milosti" (srov. 1 Petr 4,10). "Duchovní promluvy se budou soustředit na některé podstatné rysy tajemství Ježíše Krista, jak mají být přítomny v životě církve a ve službě biskupa: Kristus - prorok, učitel, kněz, pastýř a ženich církve. Zvláštní důraz bude také na výzvě papeže Františka pro tento rok, aby to byl rok obnovy modlitby. Biskup je podle vzoru Ježíšově především muž modlitby a učitel modlitby," dodává letošní biskupský exercitátor.

Význam exercicií spočívá především v obnovení duchovní energie a prohloubení duchovního života. Pro kněze, řeholníky a řeholnice je povinnost konat tzv. malé (většinou týdenní) exercicie jednou za rok. Čeští a moravští biskupové se duchovních cvičení účastní společně jednou za rok v postní době.

P. doc. Jaroslav Brož, Th.D. S.S.L. vyučuje od roku 1994 na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy (KTF UK) na katedře biblických věd a starých jazyků. Zaměřuje se na teologii a biblistiku, které se věnoval také na studijních pobytech v Jeruzalémě a Římě. Je sídelním kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě, čestným kanovníkem Katedrální kapituly při chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové a nesídelním kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském. Na zasedání akademického senátu KTF UK byl 16. února tajnou volbou zvolen děkanem této fakulty, kterým se stane po oficiálním schválení vatikánského Dikasteria pro kulturu a výchovu a jmenování rektorkou UK.

Půst a Velikonoce Biskupové

image:Image Ve znamení Růže