Edith Steinová, nová učitelka církve?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 5. 2024, 11.46

Edita Steinová by mohla být na základě žádosti bosých karmelitánů prohlášena za učitelku církve (doctor veritatis). Papež František přijal 18. dubna při soukromé audienci ve Vatikánu oficiální žádost generálního představeného bosých karmelitánů, P. Miguela Mrqueze Calleho, o uznání teologického odkazu světice, která byla umučena v Osvětimi.

image:Image 56/source/orig/55824_edithstein1-20200730154557815658.jpg
Opus Dei

Pokud by byla tato žádost přijata, Edith Steinová, známá také jako Terezie Benedikta od Kříže, by se mohla stát pátou ženou, která bude prohlášena učitelkou církve. Tento titul je oceněním za významný přínos k teologii a morálnímu životu církve.

Díky této žádosti může Dikasterium pro blahořečení a svatořečení oficiálně zahájit proces potřebný k udělení titulu učitelka církve.

Karmelitáni nejprve zahájili činnost mezinárodní komise, která měla shromáždit potřebnou dokumentaci. Se shromažďováním materiálů začali v roce 2022, na který připadlo 100. výročí křtu a 80. výročí mučednické smrti Edith Steinové

Edith Steinová se narodila v roce 1891 v židovské rodině ve dnešní Wroclavi na jihozápadě Polska. Ve dvaceti letech se prohlásila za ateistku a získala doktorát z filozofie. Pro obrácení ke katolické víře se rozhodla poté, co v roce 1921 četla celou noc autobiografii svaté Terezie z Avily, když pobývala u přátel. Později vzpomínala: "Když jsem knihu dočetla, řekla jsem si: Tohle je pravda."

O několik měsíců později, 1. ledna 1922 ve věku 30 let byla pokřtěna a ve 42 letech se stala novickou u karmelitek. Přijala jméno Terezie Benedikta od Kříže.

Během válečných let byla i s dalšími sestrami zatčena, a to v době, kdy dokončila studii Nauka o kříži o svatém Janu od Kříže.

Terezie Benedikta od Kříže zemřela 9. srpna 1942 v koncentračním táboře Osvětim. Papež Jan Pavel II. ji v roce 1998 kanonizoval a o rok později ji prohlásil spolupatronkou Evropy.

Bůh je pravda, napsala Edith Steinová po svém obrácení. Každý, kdo hledá pravdu, hledá Boha, ať už si to uvědomuje, nebo ne.

Zdroj: CNA

Maria a svatí

image:Image Panna Maria Matka ustavičné pomoci
Panna Maria Matka ustavičné pomoci