Francouzští biskupové: Právo na potrat nepatří do ústavy!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 3. 2024, 9.30

Francouzská biskupská konference kritizuje schválení textu revize ústavy v Senátu, který do listiny základních práv vkládá záruku svobodného přístupu k potratům. "Na potraty, které jsou útokem na začínající život, nelze pohlížet výhradně z hlediska práv žen."

image:Image 53/source/orig/52177_the-first-few-months-of-pregnancy-explainede280af.jpg
Wikimedia Commons

Francouzští biskupové to uvedli v prohlášení, v němž uvádí, že se se velkým zklamáním dozvěděli o schválení textu revize ústavy v Senátu, který do listiny základních práv vkládá záruku svobodného přístupu k potratům. Francouzská biskupská konference (CECF), která se obrací zejména k ženám v tísni, které zvažují možnost uchýlit se k interrupci, lituje, že v zahájené debatě nebyla zmíněna žádná podpůrná opatření pro ženy, které by si chtěly své dítě ponechat. "Vzhledem k tomu, že se objevují četné formy násilí na ženách a dětech, bylo by dobré, kdyby ústava naší země postavila ochranu žen a dětí do středu pozornosti. Francouzská biskupská konference bude dbát na ochranu rodičů, kteří se i v obtížných situacích rozhodnou ponechat si své dítě.“

Návrh, který do článku 34 francouzské ústavy vkládá svobodu na přerušení těhotenství, schválil Senát v prvním čtení a bez pozměňovacích návrhů: 267 hlasů pro, 50 proti. Zamítnut byl také pozměňovací návrh, který navrhoval opravit výraz “zaručená svoboda“ obsažený v ustanovení a odstranit z něj adjektivum “zaručená“, které někteří považovali za problematické i kvůli možným dopadům na právo nemocničního personálu. Mezi odpůrci textu jsou i někteří republikáni, podle nichž ústava není katalogem sociálních práv.

K tomu, aby byl návrh definitivně schválen, budou o něm muset hlasovat tři pětiny členů Sněmovny a Senátu, kteří se sejdou na plenárním zasedání v Kongresu v pondělí 4. března.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Církev a společnost Biskupové