Generálním vikářem olomoucké arcidiecéze byl jmenován Ladislav Švirák

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace13. 4. 2024, 12.43

Jméno nového generálního vikáře, svého nejbližšího spolupracovníka a zástupce, oznámil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík v závěru bohoslužby, při které byl v sobotu 13. dubna 2024 uveden do úřadu.

image:Image 55/source/orig/54663_36009_0_svirak-ladislav-2.jpg

„Otec Ladislav má bohaté pastorační zkušenosti a umí jednat s lidmi. Z naší dosavadní spolupráce také vím, jak výrazně dovede můj pohled na věc obohatit a doplnit,“ uvedl arcibiskup Nuzík.

Nový generální vikář Mons. Ladislav Švirák přijímá podle svých slov nový úkol především jako službu arcibiskupovi, diecézi a kněžím. „Otci arcibiskupovi děkuji za odvahu a důvěru. Jedním z úkolů generálního vikáře je zabývat se změnami v duchovní správě. Rád bych při tom stavěl na dialogu s děkany, faráři, ale také se členy farních rad a dalšími laiky. Chci naslouchat a nahlédnout, čím která farnost žije. Jistě si to vezme nějaký čas, ale teprve z toho pak může růst představa, jak reformovat duchovní správu v diecézi,“ shrnul.

Mons. Ladislav Švirák

Narodil se 6. srpna 1972 ve Vsetíně, vyrůstal v Lidečku společně se dvěma staršími sestrami. Po základní škole se vyučil opravářem zemědělských strojů na středním odborném učilišti zemědělském ve Vsetíně a dva roky pracoval v zemědělském družstvu.

Roku 1991 nastoupil na Biskupské gymnázium v Brně, kde v roce 1993 maturoval a zahájil přípravu ke kněžství: studium v Teologickém konviktu v Litoměřicích (1993–1994) a na Cyrilometodějské teologické fakultě v Olomouci (1994–1999). Následně působil rok jako jáhen v Bánově a Starém Hrozenkově.

Dne 24. června 2000 přijal v Olomouci kněžské svěcení z rukou arcibiskupa Jana Graubnera, poté dva roky působil jako kaplan ve Vyškově a okolních farnostech. Od 1. července 2002 byl administrátorem a později farářem v Dolním Němčí a spravoval také sousední farnost Horní Němčí.

K 1. červenci 2010 byl jmenován farářem katedrální farnosti sv. Václava v Olomouci, kterou spravuje dosud, souběžně s tím měl na starosti i duchovní správu různých dalších farností v rámci Olomouce a blízkého okolí. V roce 2015 byl jmenován děkanem olomouckého děkanátu. Od roku 2013 je také kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Václava a od roku 2018 jejím proboštem. V roce 2017 byl jmenován členem arcidiecézní liturgické komise.

Život z víry Osobnosti

image:Image Vykročit do neznáma
Vykročit do neznáma Jack Mardesic
image:Image Bůh ve škole
Bůh ve škole Michal Podzimek
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Nemocí stala se pravda
Nemocí stala se pravda Marek Vácha