I přes zdravotní problémy se papež vydává na novou zahraniční cestu

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 9. 2022, 11.23

Už za dva dny odletí papež František na svou další apoštolskou cestu. V hlavním městě středoasijského Kazachstánu se zúčastní 7. kongresu představitelů světových a tradičních náboženství. Letošním tématem je „Role lídrů světových a tradičních náboženství ve společensko-duchovním rozvoji lidstva po pandemii“. Akce se koná každé tři roky.

image:Image 17/source/orig/16194_papez-v-letadle.jpeg
Foto: Vatican News

Program apoštolské cesty

Úterý 13. září

7:15 Odlet z letiště Řím/Fiumicino do Nur-Sultanu

17:45 Přílet do Nur-Sultanu

18:30 Oficiální přivítání

Uvítací ceremonie v prezidentském paláci

18:45 Zdvořilostní návštěva u prezidenta republiky

19:30 Setkání se státními představiteli, zástupci občanské společnosti a diplomaty v Quazaq Concert Hall

Středa 14. září Nur-Sultan

10:00 Tichá modlitba náboženských představitelů

Zahájení a plenární zasedání VII. kongresu světových lídrů tradičních náboženství v Paláci míru a smíření

12:00 Soukromé setkání s náboženskými vůdci v Paláci míru a smíření

16:45 Mše svatá

Čtvrtek 15. září Nur-Sultan

9:00 Soukromé setkání se členy jezuitského řádu na apoštolské nunciatuře

10:30 Setkání s biskupy, kněžími, jáhny, zasvěcenými osobami, bohoslovci a pastoračními pracovníky v katedrále Panny Marie Ustavičné pomoci

15:00 Přečtení závěrečného prohlášení a závěrů kongresu v Paláci míru a smíření

16:30 Rozloučení na mezinárodním letišti v Nur-Sultanu

17:00 Odlet

20:30 Přílet do Říma/Fiumicino

Základní fakta o Kazachstánu

Jediná papežská návštěva Kazachstánu se uskutečnila v roce 2001, kdy jej navštívil sv. Jan Pavel II. Země má něcelých 19 milionů obyvatel, což při celkové rozloze 2,7 mil. km²  znamená průměrnou hustotu pouhých 7 ob./km².

Podle údajů Pew Research Center se 70% obyvatelstva hlásí k islámu a 25% ke křesťanství, z toho necelé 1% ke katolictví. Římští katolíci jsou většinou zahraničního původu (Němci, Lotyši, Poláci).

Kazachstán vyhlásil nezávislost na Sovětském svazu v prosinci 1991, jako poslední z 15 svazových republik. Až do roku 1997 bylo hlavním městem Almaty, poté se jím stala Astana, v současnosti nazývaná Nur-Sultan. Zhruba milionové město se nachází uprostřed stepí v centrálním Kazachstánu.

Zdroj: Vatican News, catholic-kazakhstan.org/en/

Papežské cesty

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.