Inspirace příběhem P. Henkese

Autor: Filip Breindl Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 10. 2022, 16.50

Do Česka zamíří výstava se zpracováním životního příběhu mučedníka nacismu P. Richarda Henkese (1900-1945) formou tzv. grafického dokumentu. Minulý týden se otevřela návštěvníkům německého poutního centra v Římě. Ztvárnění Henkesovy osobnosti ocenil i papež.

image:Image 19/source/orig/18274_15628_0_563.jpeg
Foto: Vatican Media

Knižní zpracování zmíněného komiksu pod názvem „I když mě pravda zničí“ (v češtině vydává Petrinum) mu při generální audienci představili Martin Ramb z limburské diecéze a P. Cyril Havel, petrin, který vyučuje náboženskou pedagogiku na českobudějovické teologické fakultě. „Zaujala ho reálnost obrázků. V tom je myslím síla tohoto díla,“ přiblížil P. Havel pro KT papežovu reakci.

Z Hlučínska do Dachau

Pallotinský kněz Henkes, který za druhé světové války působil na Hlučínsku (tehdy zabraném Hitlerovým Německem), byl podle českého velvyslance ve Vatikánu Václava Kolaji „mužem modlitby a pokoje, který vnášel světlo do noci světa“. Diplomat to řekl při slavnostním zahájení výstavy v německém poutním centru. P. Cyril Havel ve svém proslovu zase zmínil, že Richard Henkes se v koncentračním táboře Dachau učil česky, aby mohl lépe sloužit farníkům v jazykově smíšené oblasti. „Myslím, že teprve naše české zapojení do projektu dává připomínce životního příběhu Richarda Henkese smysl,“ poznamenal s tím, že by jeho přínos pro uzdravování česko-německých vztahů „rozšířil ještě o moment vnímavosti k podobám ideologických manipulací. Ryzost postoje, k jakému P. Henkes dozrál, může být i v tomto smyslu inspirativní,“ dodal P. Cyril Havel na adresu blahoslaveného kněze, který veřejně ukazoval nekřesťanskou podstatu nacismu. V únoru 1945 v Dachau zemřel po nákaze tyfem při službě nemocným spoluvězňům.

Výstava v německém poutním centru v blízkosti Andělského mostu a hradu zůstane v Římě do 17. listopadu. V budoucnu ji uvidí i zájemci v Česku. „Budeme hledat cesty, jak její vzdělávací a výchovné možnosti co nejlépe uchopit. Hledáme spolupráci se školami,“ přiblížil petrin Cyril Havel. Případní zájemci mají kontaktovat redakci časopisu Duha, jehož je šéfredaktorem.

Ocenění pro autory

Henkesův příběh komiksovou formou tzv. grafického dokumentu zpracovala německá umělecká dvojice Alexandra Kardinarová a Volker Schlecht, působící pod jménem Drushba Pankow. Za svou práci získali ocenění v soutěži European Design Awards. „Zajímavostí je, že některé postavy vojáků SS mají rysy současných populistických politiků,“ poukazuje P. Havel na záměr autorů spojit minulé století se současností. Pro německého pallotina P. Alexandra Holzbacha je řádový spolubratr Henkes (blahořečený v roce 2019) vzorem v tom, že „nepřemýšlel v kategoriích nahoře a dole, ale v logice rovnosti bratří sester před Bohem“.

Zdroj: Katolický týdeník

Maria a svatí Kultura

image:Image Svatý Mikuláš - Člověk plný Boží lásky
Svatý Mikuláš - Člověk plný Boží lásky Klaus Gräske, Tomáš Cyril Havel, Eva Muroňová