Jak uctít sv. Valentýna na Popeleční středu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 2. 2024, 10.55

Pokud se v postní době vzdáváte sladkostí, možná vás nepotěší, že Popeleční středa letos připadá na sv. Valentýna. Ale i když se může zdát, že tento den, který se obvykle vyznačuje cukrovinkami ve tvaru srdce, přáníčky a plyšovými medvědy, se k začátku půstu nehodí, při bližším pohledu na sv. Valentýna zjistíme, že příběh lásky je mnohem hlubší.

image:Image 52/source/orig/51046_nz61109-1.jpeg
Foto: Kristyna Polachova, Člověk a Víra

Podle tradující pověsti měl sv. Valentýn, mučedník ze třetího století, oddávat páry tajně, protože císař Claudius vydal nařízení, které sňatky zakazovalo. Valentýn, který chtěl v době plné nevázanosti podporovat manželství, byl nakonec císařem Claudiem uvězněn, mučen a sťat za to, že odmítl zapřít svou víru.

O sv. Valentýnovi existují dvě legendy a není jasné, zda se týkají téže osoby. Jedna ho označuje jako kněze v Římě, ale druhá ho popisuje jako biskupa v Terni. Ačkoli o jeho životě lze potvrdit jen málo, zůstává sv. Valentýn patronem zamilovaných, ale také včelařů a epileptiků. Jeho lebka se dnes nachází v římské bazilice Panny Marie v Cosmedinu a připomíná návštěvníkům obětavost lásky. “Souběh Popeleční středy a sv. Valentýna nám může napovědět, jak máme postní období prožít. Nejen jako jednotlivci, ale i ve společenství s ostatními, tím že naše projevy kajícnosti budou vždy směrovány k bližnímu," řekl P. Dustin Dought, ředitel Sekretariátu Konference katolických biskupů USA (USCCB).

“Den půstu a zdrženlivosti má přednost před sladkostmi a velkými valentýnskými večeřemi a povinnost zdržet se masa a postit se zůstává. Oba svátky však nemusí být v opozici. I když se letos jedná o pokání, páry mohou stále oslavovat lásku, kterou sdílejí,“ zdůraznil P. Dought a dodal, že kajícnost je projevem lásky k Bohu, ale také k bližnímu.

Církev si každoročně vyhrazuje dva postní dny: Popeleční středu a Velký pátek. Týkají se všech plnoletých římskokatolických křesťanů až do 60 let věku (tento předpis se netýká nemocných osob). Půst zahrnuje, kromě újmy od masitých pokrmů, také odřeknutí si jednoho ze dvou hlavních jídel dne.

“Když se postíme, ušetříme peníze, takže je to další možnost, jak na Valentýna společně přispět na dobročinné účely. Často také uvažujeme o kajícnosti jako o individuální záležitosti, ale Popeleční středa a celá postní doba je vlastně církev, která činí pokání jako jedno tělo. Půst je časem, kdy odkládáme některé věci stranou, čímž můžeme více pochopit význam tohoto dne a tím i osobu sv. Valentýna a příběh jeho života,“ uzavřel P. Dustin Dought.

Zdroj: CNA

Půst a Velikonoce Maria a svatí