Japonští a američtí biskupové se zavázali k partnerství pro svět bez jaderných zbraní

Autor: Lisa Zengarini Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 8. 2023, 12.07

Pět japonských a amerických biskupů se zavázalo spolupracovat na vytvoření světa bez jaderných zbraní. Biskupové vyzvali ke konkrétnímu pokroku v tomto úsilí do srpna 2025, kdy uplyne 80 let od bombardování Hirošimy a Nagasaki.

image:Image 39/source/orig/38926_26185_0_844.jpeg

U příležitosti 78. výročí atomového bombardování Nagasaki 9. srpna 1945 se skupina pěti japonských a amerických katolických biskupů z oblastí dotčených atomovými zbraněmi připojila k oficiálnímu závazku konkrétně usilovat o svět bez jaderných zbraní.

Pouť za mír do Japonska

Prohlášení o partnerství podepsali arcibiskup Peter Michiaki Nakamura z Nagasaki, biskup Alexis Mitsuru Shirahama z Hirošimy a emeritní arcibiskup z Nagasaki Joseph Mitsuaki Takami a arcibiskupové John Wester ze Santa Fe (Nové Mexiko) a Paul Etienne ze Seattlu (Washington) na závěr Pouti míru do Japonska, kterou oba američtí biskupové uskutečnili 1.-9. srpna. Arcibiskupové z USA si každoročně připomínají výročí bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki v roce 1945.

Obě americká arcibiskupství jsou úzce spjata s výrobou a rozmístěním jaderných zbraní, neboť v západním Washingtonu mají Spojené státy svůj hlavní jaderný arzenál a Nové Mexiko, kde se nachází Santa Fe, je považováno za rodiště atomové bomby.

Během pouti se oba američtí arcibiskupové zúčastnili vzpomínkových obřadů a hovořili o potřebě odstranění jaderných zbraní.

V prohlášení vyzvali ke "konkrétnímu pokroku" v tomto úsilí do srpna 2025, kdy uplyne 80 let od bombardování Hirošimy a Nagasaki.

Výzva světovým lídrům

V návaznosti na odsouzení pouhého "držení" jaderných zbraní papežem Františkem vyzvali světové lídry k přijetí konkrétních kroků k jejich úplnému zrušení: konkrétně k uznání dlouhotrvajícího utrpení způsobeného atomovými bombardováními Hirošimy a Nagasaki a dopadů těžby uranu a výroby jaderných zbraní na životní prostředí; k účinnému závazku zabránit novým závodům ve zbrojení, k ochraně před použitím jaderných zbraní a k pokroku v jaderném odzbrojení a k opětovnému potvrzení, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy nesmí být vedena.

Vzpomínky

Biskupové rovněž nastínili konkrétní kroky, které za tímto účelem podniknou v duchu "vzpomínání, společné cesty a ochrany", jak řekl papež František ve svém projevu u památníku míru v Hirošimě 24. listopadu 2019.

K připomínání biskupové uvedli, že mají v úmyslu naslouchat a vytvářet dialog s lidmi na obou stranách problému, včetně obětí Hirošimy a Nagasaki, těžařů uranu, mírových aktivistů, jaderných inženýrů, vojenského personálu a diplomatů.

Společná cesta

Aby bylo možné kráčet společně, uvedlo pět biskupů, že budou alespoň jednou ročně obětovat mši svatou se zvláštním úmyslem za svět bez jaderných zbraní, a kde to bude možné, budou vyzývat ke zvláštní sbírce na podporu obětí jaderných zbraní a obnovu životního prostředí zničeného jadernými zbraněmi.

Ochrana před válkou

V neposlední řadě signatáři uvedli, že v zájmu ochrany se budou nadále zasazovat o to, aby země podepsaly Smlouvu o zákazu jaderných zbraní a aby světoví představitelé přesměrovali peníze vynakládané na jejich vývoj a údržbu na pomoc zranitelným skupinám obyvatelstva a na řešení environmentálních problémů. Smlouvu, kterou jako první podepsal Svatý stolec, dosud nepodepsala žádná ze zemí skupiny sedmi (G-7), do níž patří Spojené státy, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a Spojené království.

Pět amerických a japonských biskupů vyzvalo ostatní diecéze a náboženské tradice, aby se k nim v tomto úsilí připojily.

Své prohlášení zakončili výzvou, aby "Kristus, Kníže míru, náš partner a společník na cestě, požehnal našemu partnerství", a prosbou o "přímluvu Marie, Královny míru".

Církev a společnost