V Tiraně se konalo setkání generálních sekretářů evropských biskupských konferencí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 6. 2023, 14.48

Ve dnech 22.-25. června se v albánské Tiraně konalo výroční zasedání generálních sekretářů evropských biskupských konferencí. Českou biskupskou konferenci na setkání zastupoval její generální sekretář P. ThLic. Ing. Stanislav Přibyl Th.D.

image:Image 36/source/orig/35643_356032196-683836573790276-5901009145899742202-n.jpg
Foto: episkopat.pl

Setkání bylo zahájeno mší svatou, které předsedal litevský arcibiskup Gintaras Grušas, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem celého jednání bylo výročí 20 let od vydání post-synodální apoštolské exhortace Ecclessia in Europa (Církev v Evropě). Na zasedání k tomuto tématu promluvil i arcibiskup Charles Scicluna, metropolita maltský. Dalšími hosty byl Johannes Hartl, zakladatel a vedoucí Domu modlitby v německém Augsburgu, který hovořil o prostředcích nové evangelizace v Evropě. a P. Giacomo Costa SJ, konzultant generálního sekretariátu biskupské synody, zúčastněným představil zkušenosti získané na pěti kontinentálních setkáních synody, jichž se účastnil.

Generální sekretáři evropských biskupských konferencí také adresovali společný dopis Svatému otci Františkovi, v němž ho ujistili o své blízkosti a modlitbách. Na závěr setkání se účastníci vydali do komunity Betánie, která se nachází 30 km od Tirany, a kterou papež František navštívil během své apoštolské cesty do Albánie, kde také slavili mši svatou.

Pastorace Církev a společnost

image:Image Tvůj křest