Jmenován nový arcibiskup Bruselu, hlavního města Evropské unie

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 6. 2023, 10.11

Papež František ve čtvrtek jmenoval 54letého P. Luca Terlindena novým arcibiskupem Arcidiecéze mechelensko-bruselské. Arcibiskup mechelensko-bruselský, primas belgický, je považován za nejvýznamnější post v katolické církvi v této zemi.

image:Image 36/source/orig/35128_24899_0_gettyimages-1258929552.jpg

P. Luca Terlinden vystřídá 76letého kardinála Jozefa De Kesela, který je původem z belgického Vlámska. Jmenováním Terlindena, který pochází z frankofonní části Belgie, papež František dodržel zvyk střídání vlámsky a francouzsky mluvících osob na postu bruselského arcibiskupa. Čtyřiapadesátiletý Terlinden je od roku 2021 generálním vikářem arcidiecéze. Nový arcibiskup je členem Fraternity Jesus Caritas, společenství pro kněze inspirovaného sv. Charlesem de Foucauld.

Terlinden se narodil v Etterbeeku na předměstí Bruselu. Do semináře vstoupil po ukončení studia v oboru ekonomického inženýrství a po absolvování vojenské služby. Také krátce vyučoval na střední škole. Na kněze byl vysvěcen v roce 1999, obhájil doktorát z morální teologie na Papežské  Alfonsiánské akademii v Římě. V průběhu své kněžské služby se věnoval pastoraci mládeže.

Jako své biskupské motto si zvolil "Fratelli tutti".  Biskupské svěcení se uskuteční 3. září v katedrále Sint-Rombouts v Mechelenu.

Zdroj: Catholic News Agency

Osobnosti Biskupové

image:Image Pierre Claverie
Pierre Claverie Jean-Jacgues Pérennés