Kam o víkendu v ostravsko-opavské diecézi?

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace7. 9. 2023, 12.35

Zveme na poutě i koncerty. S biskupem Martinem se můžete setkat na slavnosti hornických měst a obcí v Ostravě a na pouti v Orlové.

image:Image 41/source/orig/40307_26752_0_img0418.jpg
Kostel Narození Panny Marie v Orlové
Foto: Michaela Gavláková / Člověk a Víra

Poutě k Povýšení svatého Kříže

Již o tomto víkendu se v diecézi můžete připojit k poutním setkáním u příležitosti svátku Povýšení svatého Kříže.

Farnost Hradec nad Moravicí zve v neděli 10. září na pobožnost křížové cesty na Slezskou Kalvárii. Sraz je ve 14.30 u prvního zastavení.

V jesenickém děkanátu můžete v neděli 10. září putovat ke křížku na Kamenné u Skorošic, kde se místní i přespolní sejdou ke mši svaté ve 14.30.

Přímo v den svátku (ve čtvrtek 14. září) zvou na poutní slavnost do Bystřice na Třinecku. Mši svatou v tamním dřevěném kostele Povýšení svatého Kříže bude od 16 hodin sloužit biskup Martin. Při bohoslužbě požehná dva nové zvony.

Další poutě o následném víkendu 16. – 17. září můžete už teď najít v našem kalendáři akcí (např. pouť ke kříži na Podolánkách, odpust v Karviné s přednáškou Kateřiny Lachmanové a další).

Poutě k Narození Panny Marie

Mariánská pouť se slaví například v Orlové, která si letos připomíná osmisté výročí od první písemné zmínky o tamní kapli. Slavnostní bohoslužbu v neděli 10. září tam bude v kostele Narození Panny Marie od 10 hodin celebrovat biskup Martin David. Odpoledne v 15 hodin pak farnost zve na varhanní koncert a pohoštění na faře.

Ve Frýdku se v neděli koná III. velká frýdecká pouť s bohoslužbami v 8.00, 9.30, 11.00 a 18.00. Mši svatou v 9.30 bude sloužit P. Daniel Vícha, místecký děkan a biskupský vikář pro pastoraci, vzdělávání a evangelizaci. V Příboře se mohou věřící k poutním mším svatým ve farním kostele přidat v 8.00, 9.30 a 11.00. V 15 hodin tam pak zvou na svátostné požehnání.

Další poutní mše svaté k Narození Panny Marie:

sobota 9. září:

14.00 – Velká Kraš  15.30 – Bernartice, část Buková

neděle 10. září:

08:00 – Hodoňovice  09:30 – Andělská Hora  10:00 – Kojetín u Nového Jičína

10:00 – Panna Maria ve Skále u Spálovského mlýna

10:00 – Krnov (u minoritů) 10:00 – Oldřišov   10:30 – Radkov

11:15 – Jamartice   15:00 – Bravinné

Slavnosti hornických měst v Ostravě

Pod názvem FAJRONT prožije Ostrava o tomto víkendu 27. setkání hornických měst a obcí, které každoročně hostí některé z českých, moravských a slezských sídel s báňskou tradicí. Součástí programu je také slavnostní mše svatá v Katedrále Božského Spasitele, kterou bude v sobotu 9. září od 10:30 sloužit biskup Martin David. Více informací o akci je na webu fajront.ostrava.cz.

Hudební festivaly

Pokračuje Svatováclavský hudební festival, který v nejbližších dnech nabídne koncerty v Dolním Benešově (Schubertova Zimní cesta; 7. září), Ludgeřovicích (Beethoven /Brahms; 8. září), Orlové u evangelíků (Špaček / Jamník: Brilantní smyčce; 9. září) a Dětmarovicích (Populární klasika: saxofonové kvarteto; 9. září). V neděli 10. září se festival přesune na zámek Nová Horka u Studénky – v tamní kapli zazní Bachovy flétnové sonáty. V příštím týdnu bude další dva festivalové koncerty hostit farnost Ostrava-Pustkovec. Nejprve v úterý 12. září zahraje Radek Baborák s Pražskými komorními sólisty skladby od Mozarta, Strausse a Sticha. Ve čtvrtek 14. září pak na stejném místě – v kostele sv. Cyrila a Metoděje zazní program Vlámský klasicismus. Více na www.shf.cz

V jesenickém děkanátu pokračuje Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu. V pátek 8. září zazní v České Vsi od 18 hodin v kostele sv. Josefa program Barocco Sempre Giovanne. V sobotu 9. září ve zlatohorském farním kostele Nanebevzetí Panny Marie zazpívá dětský pěvecký sbor (také od 18 hodin). Víkend uzavře v neděli 9. září v 18 hodin v kostele v Uhelné koncert na téma Karel Ditters z Dittersdorfu: svědectví, vzpomínky a hudba. Více na www.festivalditters.cz

V Karviné také touto nedělí začíná festival Karvinské varhany. O první koncert se v neděli 10. září postará Ukrajinka T. Tischenko. Recitál začíná v 16 hodin.

V pondělí 11. září pak na nábor zpěváků zvou pořadatelé projektu Ostrava zpívá gospel. Více na webu: www.ozg.cz.

Život z víry

image:Image Boží plán pro rodinu