Za biskupa se modlily i děti

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace31. 8. 2023, 13.09

Slavnostní a zároveň pohnutou atmosféru bylo ve středu večer cítit mezi lidmi přicházejícími do kostela sv. Václava. Svými modlitbami a žehnáním chtěli během modlitebního večera vyprovodit biskupa Martina Davida do jeho služby pastýře diecéze. Dnes 31. 8. své ano k převzetí vedení diecéze zpečetí v 16.00 v katedrále Božského Spasitele.

image:Image 40/source/orig/39804_26550_0__vladimr_lika.jpg
Foto: Člověk a Víra

Úvodním slovem biskup Martin nenechal nikoho z přítomných na pochybách, že doprovázení modlitbou a podporu diecézanů vnímá jako důležitou součást svojí služby. „Je na vás krásný pohled,“ řekl při pohledu na zcela zaplněný kostel lidmi z mnoha koutů diecéze, svými spolupracovníky a dětmi. „Naposledy jsme se tady jako diecéze sešli k modlitbě v únoru loňského roku, když jsme bděli u rakve biskupa Františka před jeho pohřbem. Dneska se zde scházíme před další důležitou událostí v životě diecéze. A že je nás tady tolik symbolizuje, že místní církev je živá! Mám radost, že se budeme společně modlit. Jsem rád, že se dnes večer nebudu modlit někde sám, ale zde spolu s vámi.“ Během přivítání zazněla z jeho úst důležitá slova a vzkaz věřícím: „Spoléhám na vás, spoléhám na vaši modlitbu!“

Slovo si pak vzal Miroslav Přikryl, který vedl hudební uskupení, jenž večer chval a modliteb provázelo: „Je to večer, který budeme tvořit všichni jako jedno Boží tělo.“ Také vyzval přítomné, aby se přicházeli modlit k mikrofonu a žehnat biskupu Martinovi, jenž bude klečet vepředu uprostřed. Večerem znělo Boží slovo, chvály, a když přišla chvíle konkrétních modliteb, zaznívalo děkování a chvála, že Bůh diecézi nenechal bez pastýře, a tak vyjádřil svou lásku k ní. Prosby, aby jej vedl Duch svatý, aby byl dobrým pastýřem, aby za všech okolností zůstal věrný Bohu, aby za jeho vedení diecéze vzkvétala. „…Bože, stůj při něm i v dobách těžkých, které přijdou. Pane, upevni naše srdce, ať jsme ti, co půjdou za svým biskupem i v těchto časech, ať jsme pokorní a zbožní,“ ukončil svou modlitbu pan Zdeněk. Vyjádřil tak to, co zaznívalo také od dalších modlitebníků, aby věřící projevovali biskupu Martinovi lásku, aby církev zůstávala v jednotě a oni ji tvořili i tím, jak o sobě navzájem mluví, aby ho zahrnovali přízní a tvořili jednu Boží rodinu. Dalším důležitým tématem směrem k nebesům byly prosby, aby k němu Bůh dovedl dostatek dobrých spolupracovníků z řad kněží, řeholníků a laiků, o které se bude moci ve své těžké službě opřít. Lidé se modlili také o to, aby měl hodně důvodů k radosti a smíchu. Od Sestry matky Terezy zazněla modlitba v angličtině a naposledy se od mikrofonu ozval dětský hlas: „Nevzdávej to!“. Pak již Mirek Přikryl vyzval dav, aby všichni povstali a vztáhli ruce a při písni ‚Sešli déšť a uvolni své požehnání‘, společně žehnali biskupu Martinovi.

Nechyběl ani dárek. Hudebníci předali otci Martinovi prapor se zlatým podkladem, který vyjadřuje Boží slávu. Na vlajce byl vyobrazen lev jako symbol, že má biskup jednat pod vlajkou vítězného Krista, lva z Judy. K radosti přítomných a za velkého potlesku biskup Martin rozmotal darovaný prapor a připojil se k modlitbě i s ním. Přinesená eucharistie, požehnání Božího lidu jenom završilo jedinečnou atmosféru, která naplno vytryskla do chval, tance a modlitby prapory.

„Bylo to silné…“ „Jsme šťastní, že jsme se vypravili…“ „Tak to byl nářez…, vůbec se nám nechce domů,…“ ozývalo se od rozzářených tváří z mnoha stran.

Celou fotogalerii najdete zde

Život z víry Biskupové

image:Image Pravdou proti moci
Pravdou proti moci Silvester Krčméry
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň
image:Image Kdo byl František Suárez?
Kdo byl František Suárez? Daniel Heider
image:Image Kardinál Stefan Wyszyński