Kard. Arborelius: Viděl jsem velikonoční radost na jejich tvářích

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 4. 2022, 16.25

Nedávné nepokoje na předměstích švédských měst ukazují, jak důležitá je integrace migrantů do naší společnosti, řekl kardinál Anders Arborelius Vatikánskému rozhlasu. Přiznává, že Švédsko má za sebou velmi bouřlivé Velikonoce. V mnoha městech se muslimští migranti poprali s policií. Samozřejmě chceme přijmout ty, kteří to potřebují. Pokud jich však přijde příliš mnoho, není snadné zajistit integraci, dodává stockholmský katolický biskup.

image:Image 11/source/orig/10663_7469_0_844.jpeg

Kardinál Arborelius připomíná, že švédský stát a společnost jsou silně sekularizované. Islámští migranti jsou naopak lidé s hlubokým náboženským přesvědčením, kteří si sekularismus vykládají jako projev nepřátelství. Tentokrát byl bezprostřední příčinou nepokojů postoj radikálního protimuslimského politika, který oznámil, že spálí korán. Desítky policistů byly zraněny. Kardinál Arborelius nicméně poznamenal, že ačkoli ve Švédsku roste odpor vůči migrantům, k válečným uprchlíkům z Ukrajiny projevili Švédové velkou otevřenost:

“Švédsko přijalo poměrně velký počet ukrajinských uprchlíků. Podle posledních údajů asi 40 000 a byli rozděleni po celé zemi. Švédská společnost je vůči této skupině lidí velmi otevřená. Pro mě to bylo trochu překvapení, protože v poslední době jsme viděli, že se k uprchlíkům nechováme příliš otevřeně a solidárně. Válka na Ukrajině to však změnila. Mnoho soukromých osob přijalo Ukrajince ve svých domovech. I v našich farnostech děláme, co můžeme, abychom jim pomohli. Charita se velmi angažuje také v boji proti obchodování s lidmi, protože jsme viděli, že některé ukrajinské ženy byly nuceny k prostituci. V naší diecézi máme dva kněze východního obřadu. Jsou velmi aktivní a snaží se uprchlíky oslovit. O Velikonocích ráno jsme měli ukrajinskou liturgii, kostel byl plný. Hluboce obdivuji Ukrajince, s kterými jsem se mohl setkat. Stále vidím jejich tváře. Když přišli na mši, byli ponořeni do smutku, ale na konci liturgie se jim na rtech objevil úsměv. Bylo vidět, že ta velikonoční radost pro ně něco znamená. Myslím si, že v dobách konfliktů a vnitřních problémů musí církev prohlubovat svou víru ve Zmrtvýchvstalého Pána, víru, že žije ve své církvi a že porazil mocnosti zla. Lidem je třeba pomáhat, aby znovu objevili toto velikonoční poselství.”

Přeložila: Johana Bronková

Půst a Velikonoce Pomoc uprchlíkům

image:Image Příběh Komunity Cenacolo
Příběh Komunity Cenacolo Matka Elvíra